ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):305-310

Prikaz slučaja

UDC:615.9:633.18
DOI:10.5937/afmnai38-29018

Kompleksna i retka prezentacija trovanja pirinčanom
tabletom: prikaz slučaja

Feridoun Sabzi, Aghigh Heydari, Reza Heidari Moghaddam, Mohammad Rouzbahani, Atefeh Asadmobini

Istraživački centar za kardiovaskulatne bolesti, Univerzitet medicinskih nauka Kermanšah, Kermanšah, Iran

Aluminijum-fosfid, poznat kao pirinčana tableta (RT – eng.), često je sredstvo pomoću kojeg žene pokušavaju da izvrše samoubistvo u Iranu, sa visokom stopom smrtnog ishoda. U radu je prikazana pacijentkinja sa toksičnošću izazvanom pirinčanom tabletom i kompleksnim sindromom insuficijencije jetre i bubrega, obrascem Brugada sindroma, i pleuroperikardijalnim izlivom. Pacijentkinja je podvrgnuta konvencionalnom lečenju fluidnom terapijom, ispiranju želuca i trtmanu aktivnim ugljem, nakon čega je sledilo ubacivanje intraaortne balon pumpe, lečenje inotropnim lekovima i mehaničkom ventilacijom. Jedinstvene karakteristike našeg slučaja povezane su sa kombinacijom insuficijencije više organa, atipičnim EKG obrascima Brugada sindroma i pleuroperikardijalnim izlivom. Među pomenutim komplikacijama, pleurokardijalni izliv, ascites i Brugada sindrom veoma retko se dešavaju. Pacijentkinja je lečena visokim dozama inotropnih lekova i ubacivanjem intraaortne balon pumpe. Uprkos opsežnom lečenju metaboličke acidoze, svi napori nisu uspeli i pacijentkinja je umrla od iznenadnog srčanog zastoja.

Ključne reči: aluminijum-fosfid, Brugada sindrom, trovanje