ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):193-209

Revijalni rad

UDC: 616.8:616.98:578.834]:615.322
DOI:10.5937/afmnai38-30190

Mogući zdravstveni benefiti polifenola kod neuroloških poremećaja
udruženih sa kovidom-19

Johnson Olaleye Oladele1, Oluwaseun Titilope Oladele2, Oyedotun Moses Oyeleke1

1Univerzitet Kings, Departman za hemijske nauke, Odsek za biohemiju, Ode-Omu, Država Osun, Nigerija
2Državni univerzitet Osun, Departman za biohemiju, Istraživačke laboratorije za fitomedicinu i molekularnu toksikologiju, Osogbo, Nigerija

Pojava nove bolesti izazvane korona virusom (COVID-19) predstavlja opterećenje i izazov za globalni zdravstveni sistem. Od iznenadne i nagle pojave ovog virusa 2019. godine, kod mnogih kovid-19 bolesnika javili su se neurološki simptomi i komplikacije. Do sada nije pronađen efikasan lek protiv ove visokozarazne infekcije uprkos zastrašujućoj stopi smrtnosti. Cilj ovog rada je predstavljanje mehanizma delovanja korona virusa 2 (COVID-19), kliničkih neuroloških manifestacija zabeleženih kod kovid-19 bolesnika, kao i polifenola sa neuroprotektivnim karakteristikama, koji imaju blagotvorne efekte kod neuropatologije izazvane kovidom-19. Izveštaji kliničkih studija o kovidu-19, prikazi slučajeva i slični izvori u literaturi pregledani su zbog potreba ovog rada. Neurološke komplikacije kovida-19 uključuju anosmiju, akutnu cerebrovaskularnu bolest, akutni diseminovani postinfektivni encefalomijelitis, encefalitis itd. Takođe, COVID-19 može biti i neurotropni virus zbog izolacije iz cerebrospinalne tečnosti. Mnogobrojna neurološka oštećenja mogu se javiti kod kovid-19 bolesnika zbog hiperinflamacije udružene sa SARS-CoV-2 infekcijama. Rasveratrol, kolaviron, kvercetin i apigerin su polifenoli sa dokazanim antiinflamatornim i terapeutskim svojstvima, koja mogu da ublaže neželjene efekte kovida-19. Potvrđeno je da ovi polifenoli suprimiraju c-Jun N-termalnu kinazu (JNK), fosfatidilinozitol 3-kinazu (PI3-K), ekstracelularnim signalom regulisanu kinazu (ERK), nuklearni faktor kapa B ćelija (NF-kB) i mitogenom aktiviranu protein kinazu (MAPK), što je esencijalno u patogenezi kovida-19. Takođe pokazali su značajnu inhibitornu aktivnost usmerenu ka SARS-CoV-2 proteinima. U celini, ovi polifenoli mogu da ispolje neuroprotektivne efekte u slučaju neuropatologije izazve kovidom-19, preko modulacije puteva patogeneze.

Ključne reči: neuropatologija, polifenoli, COVID-19, SARS-CoV-2, kolaviron, apigenin, kvercetin