ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):240-246

UDC:616.379-008.64-085.357:577.175.72
DOI:10.5937/afmnai38-32875

Zadovoljstvo terapijom kod bolesnika sa dijabetesom
melitusom tip 1 lečenim intenziviranom insulinskom
terapijom analozima insulina

Saša Radenković, Milena Velojić Golubović, Danijela Radojković, Vojislav Ćirić, Radivoj Kocić

1Univerѕitet u Nišu, Medicinski Fakultet, Niš, Srbija
˛Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Niš, Srbija

Ishodi lečenja dijabetesa mogu i treba da se procenjuju kroz analize zadovoljstva bolesnika terapijom. Cilj ove studije bio je da se ispita zadovoljstvo bolesnika terapijom analozima insulina u poređenju sa prethodnim tretmanom humanim insulinima.
          Procenjivali smo zadovoljstvo terapijom bolesnika sa T1DM, na našoj klinici, koji su aktuelno bili na IIT humanim insulinima. Bolesnici su pre i nakon terapije ispitani standardnim upitnikom za procenu zadovoljstva terapijom (The World Health Organization Diabetes Treatment Satisfaction Questionnaire – WHO DTSQ).
          Ukupni DTSQ skor naših četrdeset devet bolesnika na šest pitanja iz upitnika, nakon trećeg meseca terapije i nakon šestog meseca terapije veći je nego pre početka terapije (p < 0,001). Rezultati odgovora na pitanje o percepciji hiperglikemije bili su niži nakon tri meseca terapije (p < 0,05) i nakon šest meseci lečenja, nego pre početka terapije (p < 0,01). Nije bilo razlika u percepciji hipoglikemija nakon tri meseca, ali je percepcija hipoglikemija nakon šestog meseca lečenja bila niža, nego pre početka terapije (p < 0,001) i u poređenju sa percepcijom nakon trećeg meseca terapije (p < 0.01).
          Terapija bolesnika sa T1DM insulinskim analogom aspart tokom tri meseca dovela je do povećanja zadovoljstva terapijom i smanjenja percepcije hiperglikemije. Terapija bolesnika sa T1DM insulinskim analozima (aspart i glargin) tokom tri meseca dovela je do povećanja zadovoljstva terapijom i smanjenja percepcije i hiperglikemije i hipoglikemija.

Ključne reči: dijabetes melitus tip 1, zadovoljstvo terapijom, Diabetes Treatment Satisfaction Questionnaire, intenzivirana insulinska terapija, analozi insulina