ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):247-256

UDC:616.72-08-07
DOI:10.5937/afmnai38-31264

Efektivnost tocilizumaba nakon prevođenja sa intravenske
na subkutanu formulaciju kod bolesnika sa reumatoidnim
artritisom – iskustvo jednog centra

Sonja Stojanovićą˒˛, Bojana Stamenkovićą˒˛, Jovan Nedovićą, Ivana Aleksićą, Jovana Cvetkovićą

ąInstitut za lečenje i rehabilitaciju “Niska Banja“, Niš, Srbija
˛Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

Dobra kontrola reumatoidnog artritisa danas podrazumeva odsustvo kliničke aktivnosti bolesti, usporavanje zglobne destrukcije i dobar kvalitet života obolelih. Uz danas dostupne terapijske modalitete, ovaj terapijski cilj dostižan je kod velikog broja bolesnika. U ovoj studiji preseka, ispitivali smo efektivnost IL-6 blokatora (tociluzimaba) kod bolesnika sa reumatoidnim artritisom (RA) u uslovima svakodnevne kliničke prakse. Takođe, analizirali smo i to da li promena načina administracije leka (prevođenje sa intravenskog na subkutanu formulaciju leka) utiče na efektivnost leka (korišćenjem DAS 28 SE i CDAI indeksa) i kvalitet života bolesnika sa reumatoidnim artritisom korišćenjem (HAQ, Beckov indeks deprsivnosti, FACIT F skor i SF 36 upitnik). Nakon 6 meseci praćenja i primene subkutanog tocilizumaba, zaključili smo da način administarcije leka ne utiče na efektivost i sve ispitivane parametre procene kvaliteta života.

Ključne reči: reumatoidni artritis, efektivnost, kvalitet života