ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):257-269

UDC: 616.61-005.8
DOI:10.5937/afmnai38-29501

Dizajniranje i psihometrijske karakteristike skale za
procenu strategije suočavanja kod porodičnih negovatelja
bolesnika na hemodijalizi

Nayereh Baghcheghi1, Hamid Reza Koohestani2

1Departman za sestrinstvo,  Socijalne determinante zdravstvenog istraživačkog centra,
Saveh univerzitet medicinskih nauka, Saveh, Iran
2
Departman za medicinsku edukaciju, Socijalne determinante zdravstvenog istraživačkog centra,
Saveh univerzitet medicinskih nauka, Saveh, Iran

Ova studija je pokušaj dizajniranja i procene psihometrijskih karakteristika skale za procenjivanje strategije suočavanja kod porodičnih negovatelja bolesnika na hemodijalizi. Studija se sastojala iz dve faze: prva faza bila je kvalitativna studija ca ciljem analize primenjenih strategija suočavanja porodičnih negovatelja bolesnika na hemodijalizi (N = 14). Stavke su zatim izvučene iz intervjua i literature. Druga faza bila je psihometrijska procena koja uključuje subjektivnu procenu vrednosti testa, validnost sadržaja, validnost konstrukta (N = 245) i pouzdanost. U prvoj fazi, izvučeno je 89 pojmova i, nakon subjektivno procenjene vredosti testa i validnosti sadržaja, ostalo je 56 pojmova. Na osnovu eksplorativne faktorske analize, validnost konstrukta isključila je još 22 pojma. Preostala 34 pojma sadržala su devet podskala (aktivno suočavanje, pozitivno razmišljanje, pozivanje na duhovnost, traženje pomoći, altruizam, loše ponašanje, samooptuživanje, samoizolaciju, i namerno zaboravljenje). Pouzdanost skale iznosila je 0,91, a stabilnost je dobijena putem testa–retesta (ICC = 0,9). Skala za procenu strategija suočavanja kod porodičnih negovatelja ima prihvatljivu validnost i pouzdanost.
          Alati se mogu koristiti u proceni efektivnih i neuspešnih strategija suočavanja kod porodičnih negovatelja bolesnika na hemodijalizi.

Ključne reči: strategije suočavanja, porodični negovatelji, hemodijaliza, skala, validacione studije