ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):270-278

UDC:616.7-053.5:796.012.6
DOI:
10.5937/afmnai38-29283

Posturalni deformiteti i snaga mišića dece
osnovnoškolskog uzrasta

Saša Bubanj1, Stefan Đorđević1, Saša Milenković1, Ratko Stanković1, Mikica Vidojević2, Milan Đokić3

1Univerzitet u Nišu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Niš, Srbija
2Dom zdravlja u Knjaževcu, Knjaževac, Srbija
3Opština Knjaževac, Knjaževac, Srbija

Cilj istraživanja je doprinos boljem razumevanju povezanosti posturalnih deformiteta i snage mišića dece osnovnoškolskog uzrasta. Uzorak ispitanika sačinjavalo je 1120 dece, uzrasta od 7 do 12 godina (549 dečaka i 571 devojčica), učenika osnovnih škola sa teritorije opštine Knjaževac. U proceni posturalnog statusa kičmenog stuba, u frontalnoj i sagitalnoj ravni, korišćen je aparat „Spinal Mouse“ (Švajcarska), dok je u analizi statusa stopala korišćen podoskop „Pedic“ (Mađarska). U analizi snage mišića korišćeni su ručni dinamometar „Lafayette“ (SAD) i tenziometrijska platforma sile „Vernier Force Plate“ (SAD). Status kičmenog stuba i stopala utvrđivan je u statičkim uslovima, sa decom u uspravnom, stojećem položaju. Status snage mišića utvrđivan je u statičkim (kliničar je primenjivao mišićnu silu na dominantni gornji ekstremitet deteta, pokušavajući da savlada ili „slomi“ detetov otpor mišića) i dinamičkim uslovima (skok sa počučnjem). U obradi podataka korišćene su deskriptivna statistika i korelaciona analiza, upotrebom softvera SPSS, verzija 24. Rezultatima su utvrđeni loš posturalni i mišićni status i korelacije koje ukazuju na moguć kinetički lanac reakcija, koji uzrokuje poremećaj normalnog posturalnog statusa dece osnovnoškolskog uzrasta. Utvrđene posturalne poremećaje karakteriše rani funkcionalni stadijum, koji može da se redukuje primenom odgovarajućeg programa korektivnog vežbanja i povećanog nivoa odgovarajuće fizičke aktivnosti. Takve programe i aktivnosti sprovode lekari i nastavnici fizičkog vaspitanja u opštini Knjaževac.

Ključne reči: posturalni status, mišićno-skeletni poremećaji, korektivne vežbe, deca osnovnoškolskog uzrasta