ACTA FAC MED NAISS 2021;38(3):291-298

UDC:615.472:616.314.17/.18
DOI:10.5937/afmnai38-29386

Ultrastrukturna analiza površinskih promena na
endodontskim instrumentima od nikl-titanijuma
nakon višestruke upotrebe

Nenad Stošić1,2, Jelena Popović1,2, Marija Anđelković Apostolović1,3, Aleksandar Mitić1,2,
Marija Nikolić1,2, Radomir Barac1,2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Klinika za stomatologiju, Departman za restorativnu stomatologiju i endodonciju, Niš, Srbija
3Medicinska statistika i informatika, Institut za javno zdravlje Niš, Niš, Srbija

Jedan od primarnih ciljeva preparacije kanalnog sistema je efikasno čišćenje i oblikovanje kanala korena zuba uz održavanje njegove originalne konfiguracije. Brojne studije ističu prednost korišćenja instrumenata od nikl-titanijuma zbog niza prednosti, od kojih su najvažnije njihova visoka fleksibilnost i mogućnost prodora u najzakrivljenije kanale. Cilj studije bio je da se izvrši ultrastrukturna analiza površine ručnih endodontskih turpija od nikl-titanijuma pre i posle njihove upotrebe. Osamdeset četiri instrumenta bilo je uključeno u ovu studiju. Instrumenti su podeljeni u grupe i korišćeni jedanput, tri i šest puta, za preparaciju kanala korena zuba na ekstrahiranim gornjim premolarima. Analiza je izvršena na osnovu broja upotreba i veličine instrumenata. Analizirane su promene na ravnim površinama u žlebovima instrumenata, promene na sečivima i frakture. Ultrastruktura površine radnih delova instrumenata analizirana je na skening elektronskom mikroskopu (SEM). SEM analiza pokazala je nepravilnosti na površinama novih instrumenata. Defekti površine i oštećenja sečivnih ivica su bili prisutni već posle prve upotrebe. Nakon tri upotrebe, oštećenja su bila evidentnija i javljala su se kod većeg broja instrumenata svih veličina, a registrovane su i prve frakture. Nakon šest upotreba, svi instrumenti pokazali su oštećenje sečivnih ivica, a uočen je i značajan broj fraktura. Nepravilnosti na radnim delovima zapažaju se već na novim endodontskim instrumentima i vode poreklo iz procesa proizvodnje. Prvi znaci oštećenja javljaju se već posle prve upotrebe. Da bi se sprečile greške u kliničkom radu tokom preparacije kanala korena, preporuka je da broj upotreba endodontskih instrumenata bude ograničen.

Ključne reči: endodontski instrumenti, nikl-titanijum, oštećenja, SEM