ACTA FAC MED NAISS 2021;38(4):399-402

Prikaz slučaja

UDC:616.6‑022.1:579.86
DOI:10.5937/afmnai38-32051

Šta je sumnjivo kod asimptomatskih pacijenata? Istovremena pojava infekcije
izazvane bakterijom
Aerococcus urinae
kod dečaka sa fimozom

Gordana Smieško1,2, Pavle Banović1,3, Vera Gusman1,2, Biljana Milosavljević2, Deana Medić1,2,
Tamara Bulajić4,5, Milica Pejaković Budinski2,4, Svetlana Golocorbin-Kon6

1Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Katedra za mikrobiologiju sa parazirologijom i imunologijom,
Novi Sad, Srbija
Institut za javno zdravlje Vojvodine, Novi Sad, Srbija
3Pasterov zavod Novi Sad, Novi Sad, Srbija
4Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Novi Sad, Srbija
5Dom zdravlja Novi Sad, Novi Sad, Srbija
6Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Katedra za farmaciju, Novi Sad, Srbija

U ovom prikazu slučaja prijavljujemo prvu izolaciju Aerococcus urinae iz urina petogodišnjeg dečaka iz Autonomne Pokrajine Vojvodine. Kod pacijenta su identifikovani predisponirajući faktori za infekciju genitourinarnog sistema. Ipak, pacijent nije prijavio nikakve tegobe vezane za aktivnu urinarnu infekciju. Eradikcija A. urinae je ostvarena primenom meropenema u desetodnevnom režimu.
            Nakon ovog prikaza nameće se pitanje – postoji li mogućnost da su infekcije sa A. urinae zanemarene kod pedijatrijskih pacijenata sa predisponurajućim faktorima za infekcije genitorunirarnog trakta? Precizan odgovor na to pitanje moći će da se da tek nakon sveobuhvatne implementacije MALDI-TOF MS analiza odgovarajućim mikrobiološkim laboratorijama.

Ključne reči: Aerococcus urinae, urinarna infekcija, infekcija, antibiotici