ACTA FAC MED NAISS 2021;38(4):343-350

UDC: 616.71/.72-002:615.8
DOI: 10.5937/afmnai38-33135

Pozitivni efekti četvoronedeljnog rehabilitacionog banjskog programa na kvalitet
života bolesnika sa ankilozirajućim spondilitisom

Dušan Mustur

Institut Igalo, Igalo, Crna Gora

Ovo je otvorena nekontrolisana studija o pozitivnim efektima četvoronedeljnog rehabilitacionog banjskog programa na kvalitet života kod 74 bolesnika sa ankilozirajućim spondilitisom. Procjenjivali smo sledeće parametre zdravstvenog stanja na prijemu i prilikom otpusta iz Instituta Igalo: BASFI, BASDAI, ASDAS-CRP, ASAS 20 kriterijume poboljšanja, kao i upitnik kvaliteta života SF-36. Bila je to „test-retest studija“. Svi pacijenti su imali šest dana banjskog fizikalnog liječenja sedmično tokom četiri sedmice programa rehabilitacije, što je ukupno predstavljalo 24 terapijska dana. Terapijski set je obuhvatao vježbe u sali i u bazenu sa mineralnom vodom, vježbe disanja, manuelne masaže, balneoterapije (blatne kupke, mineralne i biserne kupke, podvodne masaže), elektroterapije, sonoterapije, kao i talasoterapiju. Fizioterapijske procedure je propisivao ljekar individualno za svakog pacijenta ponaosob u skladu sa njegovim opštim zdravstvenim stanjem i eventualnim kontraindikacijama. U svim posmatranim parametrima statistička analiza pokazala je da postoji vrlo značajno poboljšanje (p < 0,01). Nakon četiri sedmice rehabilitacije, indeks poboljšanja ASAS 20 postignut je kod 74,3% pacijenata s ankilozirajućim spondilitisom. Zaključeno je da četiri sedmice kompleksnog banjskog programa fizikalne terapije u Institutu Igalo dovodi do značajnog poboljšanja svih ispitivanih pokazatelja aktivnosti bolesti, funkcionalnog stanja, kao i poboljšanja u svim domenima kvaliteta života.

Ključne reči: ankilozirajući spondilitis, kvalitet života, fizikalna terapija u banji