ACTA FAC MED NAISS 2021;38(4):360-370

UDC: 577.181.5.08
DOI: 10.5937/afmnai38-25349

Konstelacija genomskih ostrva (SCCmec) rezistentnih na
meticilin kod nazalnih izolata Staphylococcusa aureusa
rezistentnog na meticilin

Shuaibu Suleiman Adeiza, Josiah Ademola Onaolapo, Busayo Olalekan Olayinka

Departman za farmaceutsku mikrobiologiju, Facultet farmaceutskih nauka, Univerzitet Ahmadu Bello,
Zaria, Kaduna, Nigerija

Zabrinutost zbog vakuuma u znanju o egzistencijalnoj opasnosti nazalnog nosilaštva pvl+ HA-MRSA sojeva kod hospitalizovanih navela nas je da bolje istražimo konstelaciju SCCmec tipova i pvl-gena kod mecA pozitivnih sojeva u slučaju nazalnog kliconoštva meticilin-rezistentnog Staphylococcusa aureusa. Iz ovog razloga urađene su fenotipske (catalaza, coagulaza, Microgen staph ID, ORSAB) kao i genotipske (lančana reakcija polimeraze) tehnike biotipizacije. Svi mecA+ sojevi sadržali su SCCmec gen; SCCmec tip I preovladavao je kod 43,75% izolata, a pvl kod 42,1% izolata. Dualno nosilaštvo mecA i pvl gena zabeleženo je kod 6 (37.5%, n = 6/16) sojeva. Većina mecA+ MRSA sojeva registrovanih u ovoj studiji nosili su SCCmec elemente HA genotipa sa naznakom CA- genotipa, što je ukazivalo na moguću koegzistenciju HA-MRSA i CA-MRSA sojeva. Kao rezultat ovoga, uvođenje metodičnog nadzora potrebno je zbog procene mogućih promena usmerenosti (HA-MRSA/CA-MRSA) pvl+ MRSA klonova u našim bolnicama kao i efikasnog i pažljivog praćenja antimikrobnih lekova.

Ključne reči: mecA, SCCmec, pvl, HA-MRSA, CA-MRSA, Staphylococcus aureus