ACTA FAC MED NAISS 2021;38(4):371-379

UDC: 616.24‑002:615.816.2.06
DOI:
10.5937/afmnai38-28766

Procena pneumonije usled mehaničke ventilacije i njena
veza sa težinom bolesti kod bolesnika primljenih na
jedinicu intenzivne nege

Atefe Farivar1, Akram Sanagoo1, Leila Jouybari2, Mohammad Ali Vakili3, Shahram Moghaddam4,
Hossein Rahmania Aanraki5

1Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu, Gorgan, Iran
2Istraživački centar za sestrinstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu, Gorgan, Iran
 3Departman za biostatistiku i epidemiologiju, Fakultet za zdravlje, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu,
Gorgan, Iran
4
Departman za anesteziologiju, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu, Gorgan, Iran
5Medicinsko-hirurški departman. Fakultet za sestrinstvo i akušertsvo, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu, Gorgan, Iran

Među bolničko stečenim infekcijama, pneumonija povezana sa mehaničkom ventilacijom (eng. – VAP) beleži najviše stope mortaliteta i morbiditeta. Cilj ove studije bilo je otkrivanje pneumonije povezane sa mehaničkom ventilacijom na jedinici intenzivne nege (eng. – ICU) i njene povezanosti sa težinom bolesti.
            Deskriptivno-analitička studija urađena je na Univerzitetu medicinski nauka u Golestanu (severni Iran). Za potrebe ove studije metodom neslučajnog uzorkovanja izabrano je 239 bolesnika na mehičkoj ventilaciji koji su hospitalizovani na jedinici intenzivne nege.
            Podaci su prikupljeni prema APACHE II kriterijumima, a dijagnoza VAP-a je uspostavljena na osnovu kliničkog kriterijuma, a potvrđena fizičkim pregledom. Podaci su anlizirani upotrebom t-testa, Chi-square testa, Mann- Whitney testa, i logističkim testom pojedinačne varijable.
            Incidencija VAP-a iznosila je 19.2% i bila je značajno povezena sa srednjim arterijski pritiskom (P = 0.035) i muškim polom (P = 0.122). Utvrđena je signifikantna i direktna korelacija između incidencije VAP-a i povećanja rezidualnog gastričnog volumena > 200 ml (P = 0.001).
             Nalazi ove studije pokazali su da su muški pol, povišen arterijski pritisak i rezidualni gastrični volumen bili faktori rizika za razvoj VAP-a.

Ključne reči: pneumonija, povezana sa ventilacijom, APACHE, jedinice intenzivne nege, respiracija, veštački, incidencija