ACTA FAC MED NAISS 2021;38(4):380-389

UDC: 616.379-008.64-07(55)
DOI: 10.5937/afmnai38-28720

Od šoka do sreće: Iskustva iranskih dijabetičara u reakciji
na loše vesti o dijagnozi

Hossein Namdar Areshtanab1, Hossein Karimi Moonaghi2, Maryam Vahidi3, Leila Jouybari4,
Amir Emami Zeydi5, Hossein Ranjbar6

1Departman za mentalno zdravlje  i psihijatrijsko sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Islamska republika Iran
2Departman za medicinsku hirurgiju, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Mašhadu,
Mašhad, Islamska republika Iran
3
Departman za mentalno zdravlje i psihijatrijsko sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Islamska republika Iran
4
Departman za  zdravlje deteta i porodice, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Golestanu,
Gorgan, Islamska Republika Iran
5
Departman za medicinsku hirurgiju u sestrinstvu, Fakulteat za sestrinstvo i akušerstvo,
Univerzitet medicinskih nauka u Mazandaranu, Sari, Islamska Republika Iran
6
Departman za sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Torbat Heydariyeh,
Islamska republika Iran

Dijagnoza hronične bolesti poput dijabetesa melitusa tipa 2 je često šokantna za pacijente, što utiče na njihove živote. Svesno prihvatanje loših vesti kao što je dobijanje dijagnoze o hroničnoj bolesti je veoma osetljiva tema u životu pacijenata. Reakcije na dobijanje dijagnoze dijabetesa se razlikuju iz nekoliko razloga. Lečenje bolesti kroz planiranje nege, identifikaciju i modifikaciju uzroka različitih reakcija je neophodno. Cilj ove studije bilo je ispitivanje reakcije dijabetičara na dobijanje dijagnoze dijabetesa i njenih uzroka. U ovoj kvalitativnoj studiji korišćeni su produbljeni intervjui. Štaviše, tradicionalna anliza sadržaja polustrukturiranih intervjua sprovedena je primenom kvalitativne strategije u razgovoru sa 20 osoba sa dijabetesom melitusom tipa 2. Pristup ciljanog uzorkovanja primenjen je za regrutovanje učesnika. Jedanaest muškaraca i devet žena sa dijabetesom melitusom tipa 2 prebačeno je u Asocijaciju dijabetičara Irana zbog konsultacija u oblasti ishrane, psihologije i zdravstvene nege. U ispitivanju su zabeležene četiri vrste reakcija, uključujući bihejvioralne, emocionalne, kontekstualne i kognitivne reakcije. Reakcije na prognozu dijabetesa se mogu razlikovati iz nekoliko razloga. Rezultate ove studije mogu koristiti zdravstveni radnici kako bi stekli dublje razumevanje neuobičajenih i uobičajenih reakcija, njihovih uzroka, kao i vremenskog konteksta nakon dobijanaja dijagnoze kao i za planiranje programa lečenja ove bolesti.

Ključne reči: dijabetes melitus, dijagnoza, emocija, kvalitativno istraživanje