ACTA FAC MED NAISS 2022;39(1):23-36

UDC: 615.283:616.936
DOI: 10.5937/afmnai39-31499

Cipargamin bi mogao da inhibira humani adenozinski receptor
A3 sa većim afinitetom vezivanja od parazita Plasmodium falciparum

P-tipa ATPase 4:
In silico studija

Toluwase Hezekiah Fatoki1, Oladoja A. Awofisayo2, Bolanle Christianah Faleye3

1Departman za biohemiju, Federalni univerzitet Oye-Ekiti, PMB 373, Oye-Ekiti, Država Ekiti, Nigerija
2Departman za farmaceutsku i medicinsku hemiju, Univerzitet Uyo, PMB 1017 Uyo, Nigerija
3Departman za hemijske nauke, Univerzitet Joseph Ayo Babalola, Ikeji-Arakeji, PMB 5006, Ilesa Država Osun, Nigerija

Cilj. Cilj studije bilo je predviđanje molekularnih meta cipargamina kod ljudi, kao i procena strukturalne dinamike i afiniteta vezivanja njihovih interakcija u poređenju sa parazitom Plasmodium falciparum P-tipa ATPase 4 (PfATP4).
Metode. U studiji su korišćene in silico metode koje uključuju predviđanje mete, modelovanje strukture i dinamike i molekularno pristajanje. Rezultati su pokazali to da je cipargamin imao stoprocentnu mogućnost vezivanja za humani Adenosine A3 receptor (ADORA3) i oko 15% mogućnosti vezivanja za druge humane mete, koje uključuju protein tirozin kinazu JAK2, adenozin A2a receptor, fosfodiasterazu 5A i katepsin K.
Rezultati . Rezultati molekularnog pristajanja pokazali su to da je energija vezivanja cipargamina za PfATP4 iznosilac -12,40 kcal/mol-1, a energija vezivanja za hADORA3 -13,40 kcal/mol-1. Molekularno pristajanje vrednovano je vezivanjem enprofilina za PfATP4 i fostamanitiba za hADORA3. U suštini, vezivanje cipargamina jako je slično vezivanju fostamanitiba. Studija pokazuje potencijal cipargamina da menja aktivnosti PfATP4 parazita, kao ADORA3 domaćina (Homo sapiens).
Zaključak. Dosadašnje studije o cipargaminu nisu ukazale na njegovo delovanje na hADORA3, tako da ova studija pruža uvid u moguću ulogu hADORA3 u mehanizmu malarije.

Ključne reči: cipargamin, KAE609, PfATP4, ADORA3, malarija, antiinflamatorni, strukturalno modelovanje i dinamika