ACTA FAC MED NAISS 2022;39(2):249-254

Prikaz slučaja

UDC: 616.314-76/77-053.9
DOI: 10.5937/afmnai39-34371

Protetska rehabilitacija gerijatrijskih bolesnika: prikaz slučaja

Maja Anđelković1, Nikola Gligorijević1,2, Milena Kostić1,2

1Klinika za dentalnu medicinu Niš, Služba za stomatološku protetiku, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

Uvod. Gubitak zuba i promene na njihovim strukturama utiču na kvalitet života bolesnika, kako sa aspekta zdravlja orofacijalnog sistema tako i opšteg zdravstvenog stanja.
Prikaz slučaja. Nedostatak zuba smanjuje sposobnost žvakanja i gutanja hrane što bitno remeti funkciju sistema organa za varenje. Narušen izgled bolesnika i smetnje u govoru utiču na njihov psihološki status i kvalitet socijalnog života.
Zaključak. Bolesnici strarijeg životnog doba predstavljaju specifičnu kategoriju kojoj treba posvetiti posebnu pažnju prilikom rešavanja problema bezubosti.

Ključne reči: bezubost, gerijatrijski bolesnici, totalna zubna proteza, protetika