ACTA FAC MED NAISS 2022;39(2):141-149

Revijalni rad

UDC: 613.287.1:613.953
DOI: 10.5937/afmnai39-31436

Komponente majčinog mleka i faktori koji mogu uticati na uspešnost laktacije

Jelena Miolski1,2, Mišela Raus1,3, Milica Radusinović1,3, Vera Zdravković1,3

1Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Beograd, Srbija
˛Opšta bolnica ’’Stefan Visoki’’, Odeljenje za pedijatriju sa neonatologijom, Smederevska Palanka, Srbija
łUniverzitetska dečija klinika, Beograd, Srbija

Uvod. Dojenje predstavlja najznačajniji način ishrane novorođenčeta, odojčeta i malog deteta. Laktogeneza je mogućnost izlučivanja mleka iz mlečne žlezde. Obuhvata sekretornu inicijaciju i aktivaciju. Izbacivanje placente i smanjenje nivoa progesterona stimulišu porast nivoa prolaktina i lučenje mleka iz dojki. Humano mleko sadrži ugljene hidrate, lipide, proteine, vitamine, minerale, masne kiseline, amino-kiseline i elemente u tragovima. Osim toga, prisutni su i makrofagi, brojne ćelije, bakterije, hemokini, citokini, imunoglobulini, hormoni, faktori rasta i mucin. Sastav mleka razlikuje se zavisno od faze lučenja. Prvih pet dana od porođaja luči se kolostrum, zatim prelazno mleko, a dve nedelje posle porođaja zrelo mleko. U toku samog akta dojenja razlikuje se predmleko i zadnje mleko. U predmleku sadržaj masti je nizak, povećava se sa trajanjem laktacije, a u zadnjem mleku, relativno je visok.
Cilj. Cilj rada bio je da se ukaže na značaj sastava mleka i faktora koji su od uticaja za dojenje.
Zaključak. Paritet majki, uzrast, socioekonomski status, kao i obrazovanje, mogu imati uticaja na koncentraciju određenih komponenti majčinog mleka. Adekvatna socijalna politika i podrška, uz edukaciju vezanu za iskustva ranog dojenja, mogu biti ključni faktori za započinjanje i održavanje dojenja. Koristi od toga, pored majke i deteta, imala bi i celokupna društvena zajednica.

Ključne reči: dojenje, sastav majčinog mleka, ekluzivnost, odojče, samoefikasnost dojenja