ACTA FAC MED NAISS 2022;39(2):150-164

Revijalni rad

UDC: 616.6-006(669.1)”1990/2019”
DOI: 10.5937/afmnai39-35503

Tri decenije kvantitavne procene istraživanja karcinoma u
Nigeriji u periodu od 1990. do 2019. godine

Adams Moses Dele1, Adeoye Raphael Idowu2,3, Okaiyeto Kunle4

1Klinička biohemija, Istraživačka jedinica za fitofarmakološku i biohemijsku toksikologiju, Departman za biohemiju, Fakultet za kompjuterske i primenjene nauke,
Univerzitet Baze, Abuja, Nigerija
2Departman za biohemiju, Fakultet za životne nauke, Univerzitet u Ilorinu, Ilorin, Država Kvara, Nigerija
3Departman za hemiju i biohemiju, Koledž za prirodne i primenjene nauke, Univerzitet u Kalebu, Imata, Lagos, Nigerija
4Grupa za fitomedicinu i fitohemiju, Departman za biomedicinske nauke, Fakultet za zdravstvene nauke,
Tehnološki univerzitet Cape Peninsula, Bellvil, 7535, Južna Afrika

Uvod. Nema dovoljno saznanja o kvalitetu i kvantitetu istraživanja karcinoma u Nigeriji. Ovaj pregledni rad daje izveštaj o literaturi iz oblasti istraživanja karcinoma, indeksiranoj na sajtu Web of Science (WoS), u Nigeriji, u periodu od 1990. do 2019. godine.
Materjal i metode. Podaci korišćeni u ovoj studiji objavljeni su u istraživačkim radovima pronađenim na sajtu Web of Science (WoS).
Rezultati. U ovom periodu, objavljeno je ukupno 629 istraživačkih radova u 276 časopisa. Najviše radova objavljeno je 2019. godine (n = 62), a najmanje 1992. godine (n = 2).  Međutim, u poslednjih deset godina beleži se eksplozivan porast, što čini 63% od ukupnog broja objavljenih radova. Najrelevantniji autori su Olapade HI (33 rada), Huo D (28 radova) i Ogundiran TO (21 rad).  Najrelevantniji izvori u oblasti istraživanja karcinoma u Nigeriji su Nigerian Journal of Clinical Practice (52 rada), East African Medical Journal (23 rada) i African Health Sciences (21 rad). Najrelevantnije institucije na kojima su autori zaposleni su Univerzitet u Ibadenu (n = 206), Univerzitet u Nigeriji, Nsukka (n = 115), kao i Univerzitet Obafemi Awolowo (n = 105).
Zaključak. Rezultati ove studije pokazuju da bi institucije u Nigeriji trebalo intenzivnije da sarađuju sa stranim institucijama i budu partneri sa određenim industrijskim granama kako bi poboljšale kvalitet svojih istraživačkih studija.

Ključne reči: istraživanje karcinoma, Nigerija, bibliometrijski, kvantitavne analize, mreža saradnje