ACTA FAC MED NAISS 2022;39(3):331-337

UDC: 616.716.1-002:577.112
DOI: 10.5937/afmnai39-34181

Nivo serumskog hemokina CCL2/MCP-1 kod bolesnika sa odontogenim
infektivnim i inflamatornim bolestima mekog tkiva maksilofacijalne
regije i medijastinuma

Mariia Faustova1, Oleksandr Nazarchuk2, Dmytro Dmytriiev2, David Avetikov1, Galina Loban’1,
Yuliana Babina2, Maiia Ananieva1

1Državni medicinski fakultet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
2Nacionalni memorijalni medicinski univerzitet Pirogov, Vinica, Ukrajina

Cilj. Cilj rada bilo je određivanje nivoa CCL2/MCP-1 kod bolesnica sa odontogenim infektivnim i inflamatornim bolestima mekog tkiva maksilofacijalne regije i medijastinuma.
Metode. Studija je uključila 46 bolesnika sa odontogenim infektivnim i inflamatornim bolestima mekog tkiva maksilofacijalne regije i 12 zdravih volontera. Nivo CCL2/MCP-1 u plazmi bolesnika određen je pomoću specifičnog ELISA testa.
Rezultati. Nalazi studija pokazali su statističko značajno povećanje koncentracije CCL2/MCP-1 u plazmi bolesnika ispitivane grupe. Naša studija je pokazala značajno povećanje nivoa CCL2/MCP-1u plazmi bolesnika sa odontogenom flegmonom, apscesima i medijastinitisom u poređenju sa kontrolnom grupom.
Zaključak. CCL2/MCP-1 može imati značajnu ulogu u patogenezi odontogenih infektivnih i inflamatornih bolesti mekog tkiva maksilofacijalne regije i medijastinuma, što zahteva pažljivo praćenje.

Ključne reči: odontogene infekcije, hemokin, flegmona, apsces, medijastinitis