ACTA FAC MED NAISS 2022;39(4):491-495

Prikaz slučaja

UDC: 616.155.2
DOI: 10.5937/afmnai39-35735

Pseudotrombocitopenija uzrokovana etilendiaminotetraacetatnom kiselinom: prikaz slučaja

Dejan Dobrijević1,2, Nataša Kaćanski Rađenović2, Jasmina Katanić1,2, Jovanka Kolarović1,2

1Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Novi Sad, Srbija
2Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad, Srbija

Uvod. Pseudotrombocitopenija uzrokovana etilendiaminotetraacetatnom kiselinom je redak fenomen uzrokovan autoantitelima protiv membrane trombocita sa prevalencijom od 0,1% u opštoj populaciji. Ovaj fenomen prepoznat je u in vitro uslovima, a uz upotrebu drugog antikoagulansa kod bolesnika se postiže fiziološki broj trombocita.
Prikaz slučaja. Ovaj rad predstavlja prikaz slučaja bolesnika uzasta od dve godine, u čijoj je inicijalnoj kompletnoj krvnoj slici detektovan nizak broj trombocita (18 x 109/L), bez vidljivih znakova krvarenja. Nakon detektovanja multiplih trombocitnih agregata u razmazu periferne krvi, kompletna krvna slika ponovljenja je uz upotrebu 3,2% natrijum-citrata. Analiza novog uzorka pokazala je fiziološki broj trombocita. Bolesniku je postavljena dijagnoza pseudotrombocitopenije uzrokovane etilendiaminotetraacetatnom kiselinom.
Zaključak. Sumnja na pseudotrombocitopeniju uzrokovanu etilendiaminotetraacetatnom kiselinom treba biti postavljenja kad god postoji nizak broj trombocita bez znakova krvarenja. Razmaz periferne krvi najbolji je i jeftiniji dijagnostički test za isključivanje ovog artefakta.

Ključne reči: trombocitopenija, pseudotrombocitopenija, broj trombocita, nizak broj trombocita