ACTA FAC MED NAISS 2022;39(4):496-501

Heterozigotna c.1730G > C (p.Trp577Ser) varijacija u slučaju
bolesnika sa porodičnom hiperholesterolemijom

Mustafa Doğan1, Mehmet Koksal2, Recep Eroz3

1Univerzitetski medicinski fakultet Malatya Turgut Özal, Departman za medicinsku genetiku, Malatja, Turska
2Univerzitetski medicinski fakultet Erciyes, Departman za biohemiju, Kajseri, Turska
3Univerzitetski medicinski fakultet Aksaraj, Departman za medicinsku genetiku, Aksaraj, Turska

Uvod. Porodična hiperholesterolemija je autozomno dominantna bolest metabolizma masti. Hiperholesterolemija, ksantomi i smrt zbog rane koronarne arterijske bolesti često se beleže kod ovog oboljenja, zbog mutacije na genima LDLR, Apo-B100 or PCSK9.
Metode. U radu je opisan četvorogodišnji bolesnik sa veoma retkom heterozigotnom varijacijom c.1730G > C (p.Trp577Ser) u egzonu 12 gena lipoproteinskog receptora male gustine, koji uzrokuje porodičnu hiperholesterolemiju. Kao i u ovom slučaju, heterozigotna forma ne mora da bude praćena simptomima u prvoj dekadi. Ova varijacija je specifična za određenu regiju i u skladu sa tim treba izraditi odgovarajuće dijagnostičke kriterijume.
Zaključak. Cilj ovog rada bio je doprinos literaturi o razvoju dijagnostičkih kriterijuma, prikazivanjem stanja našeg bolesnika i kliničkih rezultata.

Ključne reči: porodična hiperholesterolomija, prikaz slučaja, gen LDLR, ksantomi