ACTA FAC MED NAISS 2023;40(1):102-109

UDC: 615.8:007.52]:616.831-009.11-053.2
DOI: 10.5937/afmnai40-39301

Efekat robotski potpomognutog hoda i tradicionalnog treninga na motorička
oštećenja kod dece sa cerebralnom paralizom

Dragana Djurić1, Snežana Ilić2, Alameri Shaima3, Almenhali Ameera3, Al Yamani Tariq3

1Insitut za primenjenu tehnologiju, Fakultet zdravstvenih nauka Fatima, Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati
2Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Beograd, Srbija
3"Zajed" rehabilitaciono-obrazovna ustanova za osobe sa posebnim potrebama , Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati

Cilj. Cilj ovog rada bio je da utvrdi efikasnost robotski potpomognutog hoda (Lokomat) i tradicionalnog tretmana na povećanje obima pokreta, mišićne snage i smanjenja spasticiteta na donjim ekstremitetima  kod dece sa cerebralnom paralizom.
Metod. Dvadeset
šest ispitanika prosečne starosti 7,69 ± 2,90 godina, nivoa I–IV na Sistemu klasifikacije grubih motoričkih funkcija (38,5% nivoa I – II i 61,5% nivoa III – IV) sa bilateralnom i unilateralnom formom cerebralne paralize imali su intenzivni trening od 20 Lokomat i 20 tradicionalnih fizioterapeutskih tretmana, koji su trajali po 40 minuta. Inicijalno i završno testiranje obuhvatilo je merenje obima pokreta goniometrom, manualeni mišićni test i modifikovanu Ašvort skalu.
Rezultati. Pozitivan efekat primećen je kod ispitanika koji su imali Lokomat i tradicionalnu fizioterapiju. Povećanje obima pokreta fleksije, ekstenzije i abdukcuje u zglobu kuka je minimalno (2 – 4 stepena). Značajno povećanje obima dorzifleksije sa vrednostima p = 0,003 na desnoj i p = 0,006 na levoj strani, dok je ekstenzija u kolenu sa vrednostima p = 0,062 na levom i p = 0,075 na desnom ekstremitetu. Povećanje mišićne snage imalo je 30,8 – 80% ispitanika. Smanjenje spasticitea u aduktorima, hamstringsu i gastrocnemiusu je zabeleženo kod 26,9% ispitanika.
Zaključak. Lokomat trening kao dopuna tradicionalnom tretmanu ima zanemarljiv efekat na povećanje obima pokreta, mišićne snage i smanjenja spasticiteta kod dece sa cerebralnom paralizom.

Ključne reči: robotski potpomognuti trening hoda, cerebralna paraliza, motorička oštećenja, deca