ACTA FAC MED NAISS 2023;40(1):28-43

Revijalni rad

UDC: 615.479:[616.98:578.834
DOI: 10.5937/afmnai40-37560

Potrebna lična zaštitna oprema za pružaoce prehospitalne zdravstvene zaštite u
pandemiji kovida 19: sistematski pregled

Karim Javanmardi1, Abbas Dadashzadeh2, Javad Dehghannezhad3, Simin sattarpour4, Neda Gilani5, Edris Kakemam6

1Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
2Centar za ispitivanje povreda u drumskom saobraćaju, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
3
Departman za bazične nauke, Fakultet udruženih medicinskih nauka, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
4
Departman za statistiku i epidemiologiju, Fakultet za zdravlje, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
5Istraživački centar za upravljanje zdravstvenim uslugama, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran

Cilj. Kovid 19 je veoma zarazna bolest, a kao preventivna mera osoblju hitne medicinske pomoći preporučuje se različita lična zaštitna oprema, što je dovelo do značajnih izazova i velike konfuzije kod osoblja. Ovaj pregled ima za cilj da identifikuje različite vrste lične zaštitne opreme potrebne za zbrinjavanje pacijenata sa kovidom 19 u predbolničkom sistemu hitne pomoći.
Materijal i metode: Ova studija je sprovedena pretraživanjem baza podataka uključujući Pubmed, Proqust, Google Scholar i Cinahl. Svi članci koji su preporučivali različite vrste lične zaštitne opreme protiv kovida 19 i zaraznih bolesti predbolničkom osoblju hitne medicinske pomoći prikazani su u tabeli.
Rezultati: Nakon inicijalne pretrage u bazama podataka dobijeno je 1009 studija, a zatim je odabrano 16 radova. Rezultati ukazuju na korišćenje slede
će opreme: rukavice, štitnici za lice (štit/naočare), zaštitna odeća (medicinski kombinezon/uniforma), hirurške maske, maske N95, respiratori za prečišćavanje vazduha, štitnici za kosu, navlake za cipele i pranje ruku od strane osoblja hitne medicinske pomoći.
Diskusija: Ispitivanje relevantnih studija pokazalo je da je svaka od njih preporučivala da osoblje hitne medicinske pomoći upotrebljava ličnu zaštitnu opremu. Ova studija je istakla činjenicu da postoje i druge komponente lične zaštitne opreme koja može biti od koristi.
Zaključak: Ova studija je identifikovala najprikladniju ličnu zaštitnu opremu koja je potrebna predbolničkom osoblju hitne medicinske pomoći u borbi protiv kovida 19, a smatra se da planiranje adekvatnog pristupa ovoj opremi i obuka o njenom korišćenju mogu značajno pomoći u smanjenju zaraze među osobljem.

Ključne reči: kovid 19, hitna medicinska pomoć, lična zaštitna oprema, predbolnička hitna medicinska pomoć