ACTA FAC MED NAISS 2023;40(1):69-79

UDC: 616.379-008.64:616.831-001]:616‑036.8
DOI: 10.5937/afmnai40-34751

Mortalitet izazvan hiperglikemijom utvrđenom na prijemu kod pacijenata sa
traumatskom povredom mozga

Putu Ijiya Danta Awatara, Savannah Quila Thirza

Medicinski fakultet, Univerzitet Bravijaja, Istočna Java, Indonezija

Uvod. Ova studija fokusirana je na rezultate kliničkih ispitivanja koja su ukazala na nepovoljne rezultate i povećanu stopu mortaliteta kod bolesnika sa ozbiljnom traumatskom povredom mozga (engl. TBI).
Cilj. Studija je imala za cilj da utvrdi da li je hiperglikemija značajan indikator mortaliteta kod pacijenata sa dijagnozom ozbiljne TBI.
Metode. Istraživanje je sprovedeno primenom metaanalize. Materijal istraživanja prikupljen je u bazama PubMed, Cochrane, NCBI i Google Scholar u periodu od 2010. do 2020. godine.
Rezultati. Učesnici istraživanja bili su bolesnici sa TBI, sa potvrđenom hipeglikemijom na prijemu (nasumična provera šećera u krvi > 200 mg/dl po prijemu na odeljenje urgentne medicine), sa istorijom dijabetesa melitusa ili bez nje (procena HbA1C ≥ 6,5%), skorom Glasgovske skale kome ≤ 8 i godinama starosti 0 – 100 godina.
Združeni relativni rizik od mortaliteta kod traumatske povrede mozga sa hiperglikemijom na prijemu iznosio je 2,39. Dokazi o mortalitetu bili su značajno veći kod bolesnika sa TBI sa hiperglikemijom na prijemu nego kod bolesnika sa normalnim nivoima šećera u krvi (RR = 2,39, p < 0,00001). Združeni relativni rizik bio je značajno heterogen (I2 = 0,87), tako da je primenjen model nasumičnog efekta.
Zaključak. Hiperglikemija na prijemu esto se čdovodi u vezu sa nepovoljnim kliničkim ishodima i većom stopom mortaliteta.

Ključne reči: hiperglikemija na prijemu, mortalitet, ozbiljna traumatska povreda mozga