ACTA FAC MED NAISS 2023;40(1):90-101

UDC: 618.19‑006-07
DOI: 10.5937/afmnai40-35516

Komparativna evaluacija parametara argirofilnih regiona jedarnog organizatora kod benignih i malignih tumora dojke

Mehmet Koksal1, Serap Dogan2, Recep Eroz3, Figen Ozturk4, Ahmet Ozturk5, Nurhan Cucer6

1Univerzitet u Erdžijesu, Medicinski fakultet, Departman za biohemiju, Kajseri, Turska
2Univerzitet u Erdžijesu, Medicinski fakultet, Departman za radiologiju, Kajseri, Turska
3Univerzitet u Aksaraju, Medicinski fakultet, Departman za medicinsku genetiku, Aksaraj, Turska
4Univerzitet u Erdžijesu, Medicinski fakultet, Departman za patologiju, Kajseri, Turska
5Univerzitet u Erdžijesu, Medicinski fakultet, Departman za biostatistiku, Kajseri, Turska
6Univerzitet u Erdžijesu, Medicinski fakultet, Departman za medicnsku biologiju, Kajseri, Turska

Cilj. Cilj rada bila je procena parametara argirofilnih regiona jedarnog organizatora (AgNOR) zbog razlikovanja benignih od malignih tumora dojke primenom novog pristupa – odnosa između ukupne AgNOR površine i nuklearne površine (TAA/NA).
Materijali i metode.
Ispitanice uključene u ovu studiju podeljenje su u tri grupe: kontrolnu grupu (n = 14), grupu bolesnica sa benignim (n = 18) i grupu bolesnica sa malignim promenama (n = 28). Urađena je tehnika za bojenje AgNOR-a, urađena je procena srednjeg broja AgNOR-a i određen je odnos ukupne AgNOR površine i nuklearne površine (TAA/NA).
Rezultati. Dok su razlike između kontrolne i obe grupe bolesnica bile statistički značajne za broj AgNOR-a (p < 0,001), ova razlika između grupa bolesnica sa benignim i malignim promenama nije bila značajna (p > 0,05). Što se tiče odnosa TAA/NA, razlike između kontrolne grupe i grupe bolesnica sa benignim promenama (p < 0,001), između kontrolne i grupe bolesnica sa malignim promenama (p < 0,001), kao i između grupa bolesnica sa malignim i benignim promenama bile su značajne (p < 0,05).
Zaključak. Smatramo da procena TAA/NA stope, u poređenju sa brojem AgNOR-a može biti osetljiviji i korisniji alat prilikom razlikovanja benignih od malignih lezija dojke.

Ključne reči: dojke, tumor dojke, regije nukleolarnog organizatora, AgNOR