ACTA FAC MED NAISS 2023;40(2):141-148

Revijalni rad

UDC: 616-053.31:612.65
DOI: 10.5937/afmnai40-39513

Deca rođena mala za gestaciono doba

Jelena Miolski1,2, Maja Ješić1,3, Vlada Bojić3, Smiljka Kovačević1,3, Jelena Blagojević3, Vera Zdravković1,3

1Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Beograd, Srbija
2Opšta bolnica „Stefan Visoki", Odeljenje za pedijatriju sa neonatologijom, Smederevska Palanka, Srbija
3Univerzitetska dečija klinika, Beograd, Srbija

Uvod/Cilj. Rođena mala za gestaciono doba su sva novorođena deca čija težina, dužina i obim glave odstupaju za više od minus dve standardne devijacije u odnosu na iste te parametre kod prosečne dece istog pola, odgovarajuće gestacione starosti i populacije. Cilj je njihovo rano prepoznavanje i adekvatan tretman. Treba ih jasno razlikovati od prematurusa, dece rođene pre 37. nedelje gestacije, i imati na umu da se sva deca rođena mala za gestaciono doba uvek rađaju nakon intrauterinog zastoja u rastu. Siromašne i ekonomski nerazvijene zemlje pokazuju veću prevalenciju malih za gestaciono doba. Kod ove dece se po rođenju javlja veći rizik za asfiksiju, infekcije, neurološke smetnje, a u kasnijem periodu života veći rizik za nizak rast, kognitivne disfunkcije, poremećaje pubertetskog razvoja i metabolički sindrom. Ukoliko do svoje četvrte godine nisu nadoknadili rast i imaju visinu manju od minus 2,5 standardne devijacije, predlaže se lečenje rekombinantnim hormonom rasta. Preporučene početne doze hormonom rasta su 35 μg/kg telesne mase na dan. Adekvatno usklađivanje doze postiže se praćenjem brzine rasta na 6–12, a IGF-1 na 3–6 meseci po započinjanju terapije, a zatim jednom godišnje. Lečenje se prekida u periodu adolescencije, kada je brzina rasta < 2 cm godišnje.
Zaključak. Rano prepoznavanje dece rođene male za gestaciono doba pruža mogućnost da se uz adekvatno i pravovremeno lečenje izbegnu mnogobrojne komplikacije u kasnijem životnom dobu.

Ključne reči: mali za gestaciono doba, novorođenče, rast, metabolički sindrom