ACTA FAC MED NAISS 2023;40(2):149-159

Revijalni rad

UDC: 616-089.5:615.21
DOI: 10.5937/afmnai40-38674

Izazovi u proceduralnoj sedaciji i analgeziji

Šćepan Sinanović1,2, Tanja Prodović1, Olivera Milovanović2, Saša Bubanj3, Miljan Krstović4,
Srećko Potić1, Jelena Sekulić1, Danilo Jeremić5

1Visoka medicinska škola strukovnih studija „Milutin Milanković”, Beograd, Srbija
2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Kragujevac, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Niš, Srbija
4Univerzitetski klinički centar Niš, Niš, Srbija
5Institut za ortopedsku hirurgiju „Banjica”, Beograd, Srbija

Uvod. Postoji nekoliko definicija koje su dale različite anesteziološke profesionalne organizacije sa objašnjenjima pojama proceduralne sedacije i analgezije (PSA). Međunarodni komitet za unapređenje PSA definisao je proceduralnu sedaciju kao upotrebu anksiolitika, sedativa, hipnotika, analgetika i/ili disocijativnih lekova za ublažavanje anksioznosti, bola i/ili kretanja. Ovi agensi se koriste da olakšaju postizanje amnezije ili da smanje svest i/ili udobnost i bezbednost bolesnika tokom dijagnostičkih ili terapijskih procedura. Prve smernice za sedaciju zasnivaju se na obaveznom potpisivanju informisanog pristanka, praćenju i merenju vitalnih parametara, sprovođenju režima gladovanja pre sedacije, posedovanju veština uspostavljanja i održavanja disajnih puteva i merama reanimacije. Pošto se PSA najčešće primenjuje van operacione sale, ova vrsta anesteziološke delatnosti je poznata kao NORA (Non Operating Room Anesthesia Care).
Zaključak. Preproceduralna procena i priprema, periproceduralno upravljanje, praćenje i briga o postproceduralnom oporavku od PSA slični su onima kod opšte ili regionalne anestezije. Na kraju, treba istaći niz logističkih i praktičnih poteškoća, kao što su dostupnost lekova i odgovarajuća obuka osoblja, kao i primena globalnih smernica o PSA.

Ključne reči: proceduralna sedacija i analgezija, nadgledana anestezija, umerena sedacija