ACTA FAC MED NAISS 2023;40(3):358-363

Prikaz slučaja

UDC: 616.12-006-033.2:618.146-006.6
 DOI: 10.5937/afmnai40-39597

Prikaz bolesnice sa rakom grlića materice i metastazama
u desnoj komori

Milovan Stojanović1,2, Bojan Ilić1, Sandra Šarić1, Dejan Hristov1, Marina Deljanin Ilić1,2

1Vojnomedicinska akademija, Departman za otorinolaringologiju, Beograd, Srbija
2Univerzitet odbrane, Medicinski fakultet Vojnomedicinske akademije, Departman za otorinolaringologiju, Beograd, Srbija
2,3Univerzitet odbrane, Medicinski fakultet Vojnomedicinske akademije, Institut za patologiju, Beograd, Srbija

Uvod. Metastaze na srcu karcinoma grlića materice dijagnostikovane pre smrti (ante mortem) izuzetno su retke.
Prikaz bolesnika. Bolesnica stara 49 godina je u besvesnom stanju, bez pulsa i krvnog pritiska, dovezena u Prijemnu ambulantu Instituta za lečenje i rehabilitaciju „Niška Banja”. Elektrokardiogram je otkrio održivu ventrikularnu tahikardiju (Slika 1a), koja je prekinuta primenom dva DC šoka (100J + 150J). Anamneza i medicinska dokumetacija otkrile su da joj je uklonjen skvamozni karcinom grlića materice i da je nakon toga primila sedam od planiranih deset ciklusa hemoterapije i dvadeset osam ciklusa radioterapije. Bolesnica je potom premeštena u Koronarnu jedinicu, gde je urađen ultrazvuk srca. U desnoj komori nađena je homogena masa dimenzija 31 x 50 mm. Urađena je magnetna rezonanca srca koja je potvrdila prisustvo tumorske mase u desnoj komori. Nažalost, samo mesec dana nakon otpusta iz našeg Instituta bolesnica je primljena na Kliniku za neurologiju zbog gubitka svesti. Urađena je kompjuterska tomografija endokranijuma koja je otkrila metastatske lezije na mozgu. Bolesnica je podlegla bolesti samo nekoliko meseci kasnije.
Zaključak. Prikazali smo redak slučaj ante mortem dijagnostikovanih metastaza u desnoj komori kod bolesnice sa karcinomom grlića materice. Postavljanje dijagnoze kod ovih bolesnika predstavlja izazov u kliničkoj praksi s obzirom na to da metastaze mogu dati kliničku sliku koja skriva pravu etimologiju karcinoma grlića materice.

Ključne reči: metastaze na srcu, rak grlića materice, srčani zastoj