ACTA FAC MED NAISS 2023;40(3):317-327

UDC: 616.831‑005.1
DOI: 10.5937/afmnai40-41745

Rizik od padova kod pacijenata sa cerebrovaskularnom bolešću

Aleksandar Nenadović1, Olivera Đurović2, Snezana Stanković2, Biljana Georgievski Brkić2, Milica Milivojević2, Marjana Vukičević2,
Svetlana Radević3, Snežana Radovanović3

1Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje”, Beograd, Srbija
2Specijalna bolnica za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava", Beograd, Srbija
3Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za socijalnu medicinu, Kragujevac, Srbija

Uvod/cilj. Padovi pacijenata u bolničkim uslovima među najčešćim su ozbiljnim neželjenim događajima nakon cerebrovaskularnog insulta u svim stadijumima bolesti. Cilj ove studije bio je da se ispita rizik od padova kod pacijenata sa cerebrovaskularnom bolešću.
Metode. U ovom istraživanju je sprovedena klinička studija slučaja i kontrole. Uzorak su činili pacijenti koji su bolovali od cerebrovaskularnih bolesti primljeni u Specijalnu bolnicu za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava” u Beogradu u periodu od 3. februara 2018. do 28. juna 2019. godine. Za procenu rizika od pada korišćen je Morzeov upitnik. Svi statistički proračuni obavljeni su korišćenjem standardnog komercijalnog softverskog paketa SPSS, verzija 21.0.
Rezultati. Većina ispitanika sa cerebrovaskularnim insultom – njih 505, tj. 90,0% – imala je visok rizik od pada, odnosno imali su vrednosti Morzeovog skora ≥ 45. Prosečna Morzeova ocena ispitanika u studiji bila je 67,07 ± 21,08. Rizik od pada, prema Morzeovom skoru, najveći je kod ispitanika sa dijagnozom krvarenja (95,7% : 96,7%) i levostranog neurološkog deficita (91,7% : 90,8%) u obema ispitivanim grupama.
Zaključak. Od velike je važnosti da se organizuju programi obuke za pacijente, zdravstvene radnike i medicinsko osoblje kako bi se sprečili padovi u bolničkim uslovima.

Ključne reči: Morzeova skala, pacijenti sa moždanim udarom, padovi