ACTA FAC MED NAISS 2023;40(4):489-496

UDC: 616.517-085.3
DOI: 10.5937/afmnai41-42126

Uticaj biološke terapije na poboljšanje kvaliteta
života bolesnika sa psorijazom

Katarina Nikolić1, Dragan Jovanović1,2, Lena Stojković2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za dermatovenerologiju, Niš, Srbija

Uvod/cilj. Psorijaza je hronična zapaljenjska recidivirajuća neinfektivna dermatoza, koja utiče na kvalitet života bolesnika. Još uvek nema dovoljno dokaza iz kliničke prakse o efektu koji biološka terapija korišćena u lečenju psorijaze, bez obzira na vrstu biološkog leka, ima na kvalitet života obolelih. Cilj rada bio je ispitati uticaj biološke terapije na kvalitet života bolesnika sa psorijazom.
Metode. Sprovedena je prospektivna opservaciona studija na Klinici za dermatovenerologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš u periodu od 1. oktobra 2019. do 1. marta 2020. godine. Ispitano je 29 bolesnika sa psorijazom (11 žena i 18 muškaraca) na biološkoj terapiji; pritom, vrsta biološkog leka nije bila relevantna. Klinička slika bolesti procenjena je upotrebom indeksa Psoriasis Area and Severity Index (PASI) kao srednja vrednost ± SD pre lečenja lekovima secukinumab i ustekinumab i nakon deset nedelja od terapije. Dermatološki indeks kvaliteta života određen je na početku lečenja i nakon deset nedelja.
Rezultati. Prosečan uzrast ispitanika bio je 49,69 ± 12,75 godina i u njemu su preovladavali muškarci (62,1%). Prosečno trajanje bolesti kod muškaraca bilo je 16,44 ± 10,05 godina, a kod žena 17,82 ± 12,79 godina. Prosečna vrednost DLQI pala je sa 15,62 ± 7,79 na 6,34 ± 7,19 nakon uzimanja biološke terapije. Prosečni skorovi PASI i DLQI značajno su se razlikovali pre i posle sprovođenja terapije (T-test: p < 0,0001).
Zаključak. Biološka terapija psorijaze, osim što popravlja  kliničku sliku, značajno i brzo poboljšava kvalitet života bolesnika, što treba uzeti u obzir prilikom evaluacije njenih prednosti i rizika.

Ključne reči: psorijaza, biološka terapija, kvalitet života