ACTA FAC MED NAISS 2023;40(4):402-414

Revijalni rad

UDC: 616.151.5-07:[616.98:578.834
DOI: 10.5937/afmnai40-41219

Patofiziološki i laboratorijski aspekti poremećaja hemostaze
kod bolesnika sa COVID-19

Jelena Đorđević1, Olgica Mihaljević1, Marijana Stanojević Pirković2, Isa Ardahanli3,
Milan Radović4,5, Batrić Babović6,7

1Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za patološku fiziologiju, Kragujevac, Srbija
2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za biohemiju, Kragujevac, Srbija
3Univerzitet „Seyh Edebali”, Medicinski fakultet, Katedra za kardiologiju, Bilečik, Turska
4Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Katedra za internu medicinu, Beograd, Srbija
5Univerzitetski klinički centar Srbije, Klinika za nefrologiju, Beograd, Srbija
6Univerzitet Crne Gore, Medicinski fakultet, Katedra za internu medicinu, Podgorica, Crna Gora
7Klinički centar Crne Gore, Klinika za nefrologiju, Podgorica, Crna Gora

Uvod/Cilj. Iako koronavirusna bolest 2019 (COVID-19), uzrokovana teškim akutnim respiratornim sindromom koronavirus 2 (SARS-CoV-2), prvenstveno pogađa respiratorni sistem, nije isključena mogućnost multisistemskog oštećenja tkiva i organa. U teškim oblicima bolesti često se javljaju hematološki poremećaji sa pratećim laboratorijskim abnormalnostima. Cilj ovog pregleda bio je da se opiše i dodatno unapredi razumevanje mogućih patofizioloških mehanizama uključenih u hemostatske poremećaje kod bolesnika sa COVID-19, sa pratećim laboratorijskim nalazima.
Materijal i metode. Sveobuhvatno istraživanje sprovedeno je korišćenjem ključnih reči „COVID-19”, „SARS-CoV-2”, „poremećaji hemostaze u COVID-19” i „laboratorijski nalazi u COVID-19” u bazama podataka PubMed, Google Scholar i ScienceDirect, kako bi se odabrale relevantne studije.
Rezultati. Najprepoznatljiviji laboratorijski nalazi koji reflektuju ove poremećaje jesu povećanje koncentracije vrednosti D-dimera, produženo protrombinsko vreme sa blagim promenama aktiviranog parcijalnog tromboplastinskog vremena ili bez njih, promene broja trombocita po tipu trombocitopenije ili trombocitoze (ređe), kao i povećanje koncentracije fibrinogena, obično u početnim stadijumima bolesti.
Zaključak. Značaj COVID-19 koagulopatije ogleda se u povećanju stope mortaliteta zbog velike učestalosti tromboembolijskih epizoda, što može biti razlog nastanka sindroma multiorganske disfunkcije.

Ključne reči: COVID-19, poremećaji hemostaze, laboratorijski nalazi, SARS-CoV-2