ACTA FAC MED NAISS 2023;40(3):435-444

UDC: 616.5-006.81-076-079
DOI: 10.5937/afmnai40-45050

Kliničke i dermoskopske karakteristike lentigo maligna

Danica Tiodorović1,2, Danijela Popović1, Slađana Cekić1, Milica Radić3, Aleksandar Popović4,
Nataša Vidović5, Andrija Jović1

1Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za dermatovenerologiju, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
3Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za onkologiju, Departman za radioterapiju, Niš, Srbija
4Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za onkologiju, Niš, Srbija
5Univerzitetski klinički centar Niš, Centar za patologiju i patološku anatomiju, Niš, Srbija

Uvod/Cilj. Lentigo maligna (LM) predstavlja in situ melanom koji se razvija na hronično fotooštećenoj koži. Klinička dijagnoza LM-a često je teška, čak i za iskusnog dermatologa. Cilj ovog rada bila je analiza kliničkih i dermoskopskih karakteristika kod bolesnika sa patohistološki potvrđenom dijagnozom LM-a, kao i ispitivanje mogućeg uticaja anatomske lokalizacije, starosti i pola na dermoskopske odlike LM-a.
Bolesnici i metode. Retrospektivnom studijom obuhvaćeno je 32 bolesnika sa ukupno 32 LM-a, dijagnostikovana u periodu od 2017. do 2020. godine. Klinički podaci uzeti od svakog bolesnika obuhvatili su demografske karakterstike (starost i pol), anatomsku lokalizaciju (facijalnu i ekstrafacijalnu) i kliničku veličinu promene (< 10 mm ili > 10 mm). Facijalna regija naknadno je podeljena na osam različitih topografskih područja, dok je ekstrafacijalna lokalizacija podrazumevala bilo koju regiju tela sem facijalne. Sve dermoskopske slike analizirane su na prisustvo dermoskopskih karakteristika prethodno opisanih za LM.
Rezultati. Od ukupno 32 ispitanika, njih 19 bilo je muškog, a njih 13 ženskog pola. Starost bolesnika kretala se od 34 do 80 godina (prosečna starost bila je 61 ± 10,4 godine). Kod žena je lokalizacija na obrazima bila statistički zastupljenija nego kod muškaraca (p = 0,018). Lokalizacija na nosu bila je signifikatno povezana sa bolesnicima starijim od 65 godina (p = 0,039). Najčešće dermoskopske karakteristike bile su: asimetrični folikularni otvori ‒ 23 (71,9%), siva boja ‒ 22 (68,8%), pigmentne romboidne strukture ‒ 15 (46,9%). Kada je reč o starosti i specifičnim dermoskopskim karakteristikama, zapaženo je da su siva boja (p = 0,035) i bela područja nalik na ožiljak (p = 0,012) bila signifikantno zastupljenija kod bolesnika starijih od 65 godina, kao i da su pigmentne romboidne strukture (p = 0,041) bile značajno više zastupljene kod mlađih bolesnika.
Zaključak. Uočene razlike u učestalosti kliničkih i dermoskopskih karakteristika LM-a imaju veliki značaj u svakodnevnom kliničkom radu i mogu pomoći kliničaru u ranoj dijagnozi ovog malignog tumora.

Ključne reči: lentigo maligna, dermoskopija, diferencijalna dijagnoza