ACTA FAC MED NAISS 2023;40(4):479-488

UDC: 615.28:[616.311.2‑002+616.314.17-002
DOI: 0.5937/afmnai40-41908

Antimikrobna aktivnost hlorheksidina i sastav čestica
cerijum-oksida

Maksym Skrypnyk1, Maiia Ananieva2, Tatiana Petrushanko3, Karine Neporada4, Mykola Spivak5

1Student doktorskih studija, Departman za terapeutsku stomatologiju, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
2Departman za mikrobiologiju, virusologiju i imunologiju, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
 3Departman za terapeutsku stomatologiju, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
4
Biološka i bioorganska hemija, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
 5Departman za probleme interferona i imunomodulatore, Institut za mikrobiologiju i virusologiju, Nacionalna akademija za nauke Ukrajine, Kijev,Ukrajina

Uvod. Antiseptici su nespecifični antimikrobni lekovi sa širokom primenom u stomatologiji. „Zlatni standard” u parodontologiji predstavlja hlorheksidin-diklukonat (engl. CHG). Široka primena proizvoda koji sadrže CHG u dnevnoj nezi u medicini i stomatologiji, kao i u ostalim oblastima, dovodi do rezistencije mikroorganizama na CHG.
Metode. Upotrebljena je makrometoda serijskog rastvaranja radi određivanja minimalne inhibitorne koncentracije (engl. MBC) na kliničkim sojevima
Streptococcus mutans (S. mutans) i Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis), koji su dobijeni od bolesnika sa gingivitisom izazvanim dentalnim plakom, dok su referentni sojevi Escherichia coli (E. coli) ATCC25922 i Candida albicans (C. albicans) ATCC10231 upotrebljeni kao inokulum.
Rezultati. Testirani su MIC i MBC hlorheksidin-diklukonata, nanočestice cerijum-oksida (CeNPs), kao i rastvor CeNPs-a i CHG-a. Utvrđeno je da CeNPs ima slabo inhibitorno i baktericidno dejstvo na mikroorganizme. Sastav CHG-a i CeNPs-a imao je viši MIC i MBC za kliničke sojeve S. mutans i S. epidermidis; referentni sojevi E. coli ATCC25922 i C. albicans ATCC10231 upoređeni su samo sa CHG-om.
Zaključak. Ova metoda je u znatnoj meri povećala baktericidna i bakteriostatska svojstva hlorheksidin-diglukonata kod kliničkih i referentnih sojeva mikroorganizama.

Ključne reči: periodontitis, nanočestice, gingivitis, antiseptici, nanočestice cerijum-oksida