ACTA FAC MED NAISS 2024;41(1):129-138

UDC: 615.46:616.314-7
 DOI: 10.5937/afmnai41-46364

Uticaj tipa bravica i vremena kondicioniranja na jačinu veze sa zubnom gleđi: in vitro studija

Vladimir Mitić1,2, Ana Todorović1,2, Aleksandar Mitić1,3, Kosta Todorović1,4, Milan Miljković5

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Klinika za dentalnu medicinu, Služba za ortopediju vilica, Niš, Srbija
3Klinika za dentalnu medicinu, Služba za bolesti zuba i endodonciju, Niš, Srbija
4Klinika za dentalnu medicinu, Služba za oralnu hirurgiju, Niš, Srbija
5Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Naučnoistraživački centar za biomedicinu, Niš, Srbija

Uvod/Cilj. Dužina vremena kondicioniranja gleđi zuba i veličina baza bravica faktori su koji utiču na jačinu veze između dva adherenta. Cilj ovog istraživanja bio je da se uporedi jačina veze između dva različita tipa metalnih bravica vezanih za površinu gleđi, koja je bila nagrizana kiselinom u dva različita vremenska intervala.
Materijali i metode. Četrdeset ekstrahovanih ljudskih pretkutnjaka nasumično je podeljeno u četiri grupe. U grupi 1 i grupi 2 metalne bravice Topic (Dentaurum, Nemačka) aplikovane su nakon nagrizanja 37% fosfornom kiselinom (Gel, Reliance, USA) koje je trajalo 15 s i 30 s. U grupi 3 i grupi 4 metalne bravice Equilibrium mini (Dentaurum, Nemačka) aplikovane su nakon nagrizanja istog trajanja (15 s i 30 s). Bravice su zalepljene korišćenjem tečnog kompozita Heliosit Orthodontic (Ivoclar Vivadent, Lihtenštajn) i svetlosno polimerizovane korišćenjem LED lampe. Jačina adhezivne veze merena je elektronskim dinamometrom pri brzini poprečne glave koja je iznosila 5 mm/min.
Rezultati. Statistička analiza pokazala je da na jačinu adhezivne veze utiču i tip bravice (t = 10,62; p < 0,01) i vreme nagrizanja (t = 2,81; p = 0,008). Equilibrium mini bravice, sa prethodnim nagrizanjem gleđi u trajanju od 30 s, pokazale su najveće vrednosti (10,8 ± 0,75 MPa), a Topic bravice, sa prethodnim nagrizanjem gleđi od 15 s, najniže vrednosti (4,85 ± 0,53 MPa).
Zaključak. Produženo vreme nagrizanja zubne gleđi rezultira ve
ćom jačinom adhezivne veze, posebno kada se koristi bravica sa manjom bazom.

Ključne reči: adhezija, dentalni materijali, demineralizacija, sila razdvajanja