ACTA FAC MED NAISS 2024;41(1):5-9

Kratko saopštenje

UDC: 616.8-009.836-08
DOI: 10.5937/afmnai41-45554

Efekat transkranijalne stimulacije direktnom strujom na kontrolu napada
i prevenciju epilepsije

Dmytro I. Boiko1, Oksana V. Mats1, Anastasiia D. Shkodina2, Andrii M. Skrypnikov1

1Departman za psihijatriju, narkologiju i medicinsku psihologiju, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina
2
Departman za neurološke bolesti, Državni medicinski univerzitet u Poltavi, Poltava, Ukrajina

Kod ljudi sa poremećajima cirkadijalnog ritma postoji povećan rizik od mentalnih poremećaja i, obrnuto, ljudi sa mentalnim poremećajima podložniji su cirkadijalnim poremećajima. Stalan cirkadijalni ciklus spavanja i buđenja koji se fazno pomera prema prethodnom lokalnom solarnom vremenu može se karakterisati kratkim endogenim cirkadijalnim periodom. Poremećaj uznapredovale faze spavanja‒buđenja (engl. advanced sleep phase disorder ‒ ASPD) odlikuje znatno napredovanje faze ciklusa spavanja‒buđenja, praćeno simptomima vezanim za spavanje. ASPD je izazovan poremećaj spavanja‒buđenja, jer ga nije lako regulisati, a trenutne opcije lečenja razlikuju se po efikasnosti i potencijalnim neželjenim efektima. Potrebna su dalja istraživanja da bi se pronašle efikasne opcije lečenja i razjasnili osnovni mehanizmi ASPD-a. Kako bi se bolje razumeli osnovni mehanizmi ASPD-a, kao i molekularne i metaboličke promene povezane sa starenjem koje mogu doprineti razvoju ovog poremećaja, neophodno je sprovesti dodatna istraživanja.

Ključne reči: sindrom uznapredovale faze spavanja, poremećaj cirkadijalnog ritma spavanja, hronoterapija faze spavanja, melatonin, terapija svetlošću