ACTA FAC MED NAISS 2024;41(1):18-28

DOI: 10.5937/afmnai41-43332

Uticaj COVID-19 na zavisnost od interneta i mentalno
zdravlje: kratak pregled

Ana Pjevač, Teodora Safiye, Ardea Milidrag, Tatjana Mladenović, Ivana Rodić, Mirjana Jovanović

Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Kragujevac, Srbija

Uvod. Počev od talasa neobjašnjivih slučajeva upale pluća u Vuhanu u decembru 2019. godine, nova bolest iz grupe koronavirusa, nazvana SARS-Cov-2 (COVID-19), širila se globalno, predstavljajući ozbiljnu pretnju po javno zdravlje. Životi ljudi brzo su se menjali, a slučajevi infekcije COVID-19 ubrzano širili svetom, izazivajući strah. Uticaj epidemije COVID-19 na život ogledao se, između ostalog, u tome što se internet (posebno platforme društvenih medija) koristio u većoj meri. Prethodna istraživanja nesumnjivo su povezala pandemiju sa simptomima stresa, tuge, brige i mislima o samoubistvu, kao i sa povećanom upotrebom interneta. Istraživanja sprovedena u svetu pokazala su da je sklonost pojedinca da razvije zavisnost od interneta u pozitivnoj korelaciji sa nivoom stresa koji doživljava u vezi sa epidemijom COVID-19.
Metode. Pregledali smo naučnu literaturu o zavisnosti od interneta, mentalnom zdravlju i infekciji COVID-19.
Zaključak. Zaključili smo da je u toku pandemije COVID-19 došlo do povećanja vremena provedenog na internetu. Zbog navedenih činjenica, došlo je do smanjenja društvenih aktivnosti, koje je potom dovelo do razvijanja zavisnosti od interneta. To je rezultiralo psihičkim stresom, pojačanim osećajem usamljenosti i depresijom.

Ključne reči: COVID-19, anksioznost, zavisnost od interneta, depresivnost