ACTA FAC MED NAISS 2024;41(1):29-41

UDC: 616.132.2 ‑007.271-073
DOI: 10.5937/afmnai41-48301

Perfuziona scintigrafija miokarda u predikciji postojanja hemodinamski značajnih stenoza koronarnih arterija

Miloš Stević1,2, Marina Vlajković1,2, Filip Veličković1,2, Tamara Anđelković1,2, Nina Topić2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Univerzitetski klinički centar Niš, Centar za nuklearnu medicinu, Niš, Srbija

Uvod/Cilj.  Anatomski nesignifikantna stenoza koronarnih arterija dobijena na koronarnoj angiografiji u velikom broju slučajeva može biti hemodinamski signifikantna i, kao takva, izazvati ishemijske promene miokarda. Cilj rada bio je proceniti dijagnostičku tačnost perfuzione scintigrafije miokarda (SPECT MPI) u detekciji hemodinamski značajne stenoze koronarnih arterija kod bolesnika sa umerenim rizikom od ishemije i bez prethodno otkrivene koronarne bolesti.
Pacijenti i metodologija. Istraživanjem je obuhvaćeno 258 pacijenata (54% žena i 46% muškaraca, prosečne starosti 59,0 ± 10,1 godina). SPECT MPI je urađen dvodnevnim protokolom sa 99mTc-MIBI. Patološkim nalazom smatrano je postojanje perfuzionih defekata. Test fizičkog opterećenja urađen je po Bruceovom protokolu. Koronarna angiografija (CA) urađena je po standardnom protokolu kod bolesnika sa patološkim SPECT MPI nalazom (n = 128). Anatomski značajnim suženjem koronarne arterije smatrala se stenoza > 70%. Stenoze od 30% do 69% smatrane su hemodinamski značajnim kod bolesnika sa reverzibilnim defektima perfuzije na SPECT MPI-ju.
Rezultati. Kada su rezultati upoređeni sa stenozom > 70%, osetljivost (SE) SPECT MPI-ja bila je 89%, specifičnost (SP) 42%, pozitivna prediktivna vrednost (PPV) 86%, negativna prediktivna vrednost (NPV) 50%, a ukupna dijagnostička tačnost (ACC) 74%. Kada je uključena stenoza od 30% do 69%, dobijene vrednosti dijagnostičkih pokazatelja pouzdanosti SPECT MPI-ja bile su sledeće: SE 91%, SP 100%, PPV 100%, NPV 50% i ACC 91%.
Zaključak. Samo korišćenjem CA nije moguće dokazati postojanje hemodinamskog značaja stenoza koronarnih arterija od 30% do 69%, što predstavlja opseg za razvoj ishemije. SPECT MPI pokazuje visoke SE, SP, PPV i ACC u otkrivanju postojanja poremećaja perfuzije miokarda leve komore sa stenozama koronarnih arterija sa anatomski značajnim vrednostima ili bez njih.

Ključne reči: perfuziona scintigrafija miokarda, koronarna bolest, hemodinamika stenoze koronarne arterije, anatomska signifikantnost koronarne stenoze