ACTA FAC MED NAISS 2024;41(1):102-119

UDC: 615.212:616.8‑009.7(497.11:48)“2015/2018“
DOI: 10.5937/afmnai41-45537

Uporedna farmakoepidemiološka analiza potrošnje analgetika
u Republici Srbiji i nordijskim zemljama
u periodu od 2015. do 2018. godine

Dane Krtinić1,2, Boris Milijašević3, Aleksandra Dragić3, Dragana Milijašević4,5, Aleksandra Lučić Prokin4,6, Gorana Nedin Ranković1, Irena Conić2,7, Mirjana Todorović Mitić2, Hristina Jovanović1, Hristina Trajković1, Vuk Pejčić8

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za farmakologiju sa toksikologijom, Niš, Srbija
2Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za onkologiju, Niš, Srbija
3Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Katedra za farmakologiju, toksikologiju i kliničku farmakologiju, Novi Sad, Srbija
Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Novi Sad, Srbija
5Institut za javno zdravlje Vojvodine, Novi Sad, Srbija
6Univerzitetski klinički centar Vojvodine, Klinika za neurologiju, Novi Sad, Srbija
7Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za onkologiju, Niš, Srbija
8Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Niš, Srbija

Uvod/Cilj. Analgetici su lekovi koji se koriste u farmakoterapiji bola i nalaze se među najčešće propisivanim lekovima u svim zemljama. Savremena farmakoterapija bola podrazumeva upotrebu analgetskih stepenica. Cilj ovog rada bio je da se analizira potrošnja lekova korišćenih u farmakoterapiji bola u Republici Srbiji (RS) u periodu od 2015. do 2018. godine i da se dobijeni rezultati uporede sa potrošnjom navedenih lekova u Kraljevini Norveškoj (KN) i Republici Finskoj (RF) u istom vremenskom intervalu.
Materijal i metode. Podaci o potrošnji lekova preuzeti su sa sajta Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, sa zvaničnog sajta Norveškog instituta za javno zdravlje i sa zvaničnog sajta Agencije za lekove Finske. Potrošnja lekova praćena je primenom metodologije definisane dnevne doze (DDD).
Rezultati. Potrošnja paracetamola bila je od 13 do čak 20 puta manja u RS nego u KN i od 10 do 15 puta manja nego u RF. Prosečna potrošnja diklofenaka tokom četiri posmatrane godine bila je oko 30 DDD/1000 stanovnika/dan u RS, odnosno oko 7 DDD/1000 stanovnika/dan u KN i oko 4 DDD/1000 stanovnika/dan u RF.
Zaključak. U farmakoterapiji bola u RS u potrošnji nesteroidnih antiinflamatornih lekova dominira diklofenak; u KN i RF od neopioidnih analgetika najčešće se koriste ibuprofen i paracetamol.

Ključne reči: farmakoterapija bola, analgetici, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, potrošnja lekova