ACTA FAC MED NAISS 2024;41(2):143-153 

Revijalni rad

 

UDC: 615:616
DOI: 10.5937/afmnai41-47288

                                          

Unapređenje procene odnosa troškova i efektivnosti
lekova za retke bolesti

 

Branislava Raičević, Slobodan M. Janković

Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Kragujevac, Srbija 

SAŽETAK

 

Uvod/Cilj. Inkrementalni odnos troškova i efektivnosti (engl. incremental cost/effectiveness ratio ‒ ICER) mnogih lekova za retke bolesti često je značajno veći od praga isplativosti za refundaciju, pre svega zbog izuzetno visokih cena, koje smanjuju njihovu dostupnost. Cilj ovog članka bio je da se sagledaju neophodna prilagođavanja metoda koje se koriste za analizu odnosa troškova i efektivnosti lekova za retke bolesti.
Metod. Ovaj članak predstavlja narativni pregled metoda za prilagođavanje analize odnosa troškova i efektivnosti lekova za retke bolesti, napravljen sa ciljem da se dobije realnija procena praga isplativosti, koja predstavlja suštinsku informaciju za donosioce odluka.
Rezultati. Ulazne podatke u analizu odnosa troškova i efektivnosti lekova za retke bolesti treba prilagoditi promenom diskontne stope, preciznijom procenom kvaliteta života, isključivanjem troškova koji nisu povezani sa primenom lekova, izračunavanjem lokalnog praga isplativosti i, najvažnije, korekcijom cene leka sve dok se prag isplativosti ne pređe. Uz intenzivno prilagođavanje studija odnosa troškova i efektivnosti lekova koji se koriste u ovoj oblasti, mnoge neizvesnosti biće okončane, a stvarna vrednost mnogih lekova za retke bolesti biće poznata, što će dovesti do povećanja njihove prihvatljivosti za Republički fond zdravstvenog osiguranja.
Zaključak. Prilagođavanje studija odnosa troškova i efektivnosti lekova za retke bolesti omogućiće donošenje na dokazima zasnovanih i potpuno transparentnih odluka o refundaciji troškova.

 Ključne reči: troškovi i efektivnost, troškovi i korisnost, retke bolesti, spremnost na plaćanje