ACTA FAC MED NAISS 2024;41(2):162-174

UDC: 616.61:615.214.015.6
DOI: 10.5937/afmnai41-46097

Nefrotoksični uticaj psihoaktivnih supstanci

Radojica Stolić1, Marija Milić2, Vekoslav Mitrović3, Andrijana Karanović2, Kristina Bulatović2, Dragiša Rašić2, Milica Mirović4, Branka Mitić5,6

1Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za interne bolesti, Kragujevac, Srbija
2Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Medicinski fakultet, Kosovska Mitrovica, Srbija
3Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Medicinski fakultet Foča, Foča, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina
4Univerzitetski klinički centar Kragujevac, Klinika za nefrologiju i dijalizu, Kragujevac, Srbija
5Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
6Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za nefrologiju, Niš, Srbija

Uvod/Cilj. Iako metabolizam i efekti zloupotrebe psihoaktivnih supstanci još nisu u potpunosti shvaćeni, očigledno je da predstavljaju ogroman rizik po zdravlje pojedinca. Cilj ovog rada bio je da predstavi pregled objavljenih rezultata o uticaju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci na funkciju bubrega.
Metodologija. Za pretragu literature o zloupotrebi droga i njihovom uticaju na funkciju bubrega korišćene su baze podataka PubMed i MEDLINE.
Rezultati. Za potrebe ovog rada nađeno je 79 studija čiji je cilj bio da prikažu pregled objavljenih rezultata o uticaju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci na funkciju bubrega kod ljudi. Manifestacije specifične zloupotrebe nedozvoljenih droga na bubrezima bile su uključene u ovaj pregled.
Zaključak. Razumevanje nefrotoksičnog profila izazvanog upotrebom psihoaktivnih supstanci predstavlja osnovu za adekvatnu procenu rizika i unapređenje lečenja oboljenja bubrega koja su nastala kao posledica.

Ključne reči: zloupotreba, psihoaktivne supstance, bolest bubrega, nefrotoksičnost, komplikacije