ACTA FAC MED NAISS 2024;41(2):206-213

UDC: 617.58‑089.873:615.477.2
DOI:
10.5937/afmnai41-46106

Kvalitet života bolesnika nakon transtibijalne amputacije i različiti periodi nošenja proteze

Vesna Bokan1,2

1Klinički centar Crne Gore, Centar za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Podgorica, Crna Gora
2Univerzitet Crne Gore, Medicinski fakultet, Podgorica, Crna Gora

Uvod. Proučavanje pacijenata kojima je izvršena amputacija donjih ekstremiteta (engl. lower limb amputation ‒ LLA) odražava se na sve veće isticanje kvaliteta života i njegovu sve češću upotrebu kao mere ishoda rehabilitacije. Cilj ovog istraživanja bio je da pokaže koji su aspekti kvaliteta života povezani sa trajanjem nošenja proteze kod bolesnika kojima je izvršena transtibijalna amputacija (TTA).
Metode. Studija je obuhvatila 40 bolesnika koji su koristili protezu od jedne do tri godine (grupa A), od četiri godine do sedam godina (grupa B) i duže od osam godina (grupa C). Svi bolesnici popunili su upitnik Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale-Revised (TAPES-R).
Rezultati. Period nošenja proteza značajno se razlikovao među grupama ‒ u grupi A iznosio je 2,2 ± 0,7 godina, u grupi B 5,5 ± 1,3 godine, a u grupi C 22,9 ± 13,6 godina; p < 0,001. Bolesnici u grupi B bili su značajno (p < 0,05) stariji od onih u grupi C, imali su značajno (p < 0,05) nižu stopu zaposlenosti i značajno (p < 0,05) duže trajanje dijabetesa melitusa. Bolesnici u grupi C imali su značajno (p = 0,005) nižu stopu dijabetesa melitusa. TAPES-R je pokazao da je socijalno prilagođavanje značajno niže (p < 0,05) kod bolesnika u grupi C nego kod onih u grupi A (3,14 ± 0,46 prema 3,55 ± 0,41).
Zaključak. Iako se pokazalo da je kvalitet života kod bolesnika nakon TTA dobar, treba istaći da se grupa sa dugom istorijom nošenja proteze u socijalnom prilagođavanju značajno razlikovala od grupe koja je protezu nosila kraće. Starost bolesnika i etiologija amputacije značajno su se razlikovali među grupama.

Ključne reči: kvalitet života, transtibijalna amputacija, nošenje proteza