ACTA FAC MED NAISS 2024;41(2):214-222

UDC: 616.94-074:577
DOI: 10.5937/afmnai41-46406

Dijagnostičko usaglašavanje presepsina, prokalcitonina, C-reaktivnog proteina i broja leukocita kod bolesnika kod kojih postoji sumnja na sepsu

Marija Bulić1, Marija Anđelković1,2, Marina Mitrović2, Marijana Stanojević Pirković1,2, Marina Kostić3,4, Slobodan Janković4, Jovan Luković2, Violeta Mladenović5, Ivana Nikolić2,3

1Univerzitetski klinički centar Srbije, Centar za medicinsku biohemiju, Beograd, Srbija
2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za medicinsku biohemiju, Kragujevac, Srbija
3Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Centar za istraživanje štetnih efekata bioloških i hemijskih hazarda, Kragujevac, Srbija
4Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za farmakologiju i toksikologiju, Kragujevac, Srbija
5Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Katedra za internu medicinu, Kragujevac, Srbija

Uvod/Cilj. Kada se kod bolesnika kod kojih postoji sumnja na sepsu naiđe na različite vrednosti inflamatornih parametara, važno je znati kakva je usaglašenost između njih kako bi se mogla postaviti dijagnoza. Cilj naše studije bio je da se proveri usaglašenost između četiri testa najčešće korišćena za dijagnostikovanje sistemske infekcije: broja belih krvnih zrnaca, serumskih nivoa C-reaktivnog proteina (CRP), prokalcitonina i presepsina.
Metode. Ovom studijom preseka obuhvaćeno je 479 odraslih bolesnika hospitalizovanih u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac u toku 2022. godine za koje se sumnjalo da imaju sistemsku infekciju i čije su mikrobiološke analize bile pozitivne.

Rezultati. Na uzorku bolesnika sa bakterijama izolovanim sa mesta sumnje na infekciju, parametri inflamacije pokazali su nizak nivo usaglašenosti kada su korišćeni za dijagnostiku sistemske infekcije. Samo su serumski nivoi presepsina pokazali značajan nivo usaglašenosti sa CRP-om i prokalcitoninom (Koenova kapa = 0,257, p = 0,000; Koenova kapa = 0,169, p = 0,000, redom), ali sa niskim kapa-vrednostima. Usaglašenost CRP-a sa prokalcitoninom bila je beznačajna, kao i ona između broja belih ćelija i preostalih triju parametara.
Zaključak. Kada se kod bolesnika kod kojih postoji sumnja na sepsu uoče različite vrednosti parametara inflamacije, odluku o antibiotskoj terapiji treba zasnovati na bilo kom od dvaju parova parametara ‒ presepsin/C-reaktivni protein ili presepsin/prokalcitonin.

Ključne reči: sepsa, presepsin, prokalcitonin, C-reaktivni protein, broj leukocita