ACTA FAC MED NAISS 2024;41(4):528-535

Originalni rad

UDC: 616.98:578.834]:612.115
DOI:
10.5937/afmnai41-51699

                                            

Karakteristike mehanizma hemostaze kod bolesnika sa
SARS-CoV-2 virusnom infekcijom

 

Igor Spasić1, Dejan Dobrijević2,3, Biljana Vučković2,4

1Zavod za laboratorijsku dijagnostiku „Medlab”, Novi Sad, Srbija
2Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Novi Sad, Srbija
3Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad, Srbija
4Klinički centar Vojvodine, Novi Sad, Srbija

 

 SAŽETAK

Uvod/Cilj. Tokom SARS-CoV-2 pandemije zabeležen je značajan broj slučajeva praćenih trombozom. Precizan patofiziološki mehanizam nastanka tromboze u okviru ove bolesti nije do sada razjašnjen. Značaj fibrinolitičkog mehanizma u održavanju fiziološke hemostaze naveo nas je da ispitamo njegov potencijalni doprinos tromboembolijskim komplikacijama kovid 19 infekcije. Ova studija imala je za cilj da identifikuje promene u mehanizmu hemostaze kod osoba koje su prilikom prijema na bolničko lečenje bile pozitivne na SARS-CoV-2, kao i njihov značaj za ishod bolesti.
Metode. Prikazana prospektivna studija obuhvatila je 60 rt-PCR pozitivnih osoba hospitalizovanih u kovid jedinicama Kliničkog centra Vojvodine. Iz uzoraka krvi bolesnika određeni su broj i agregabilnost trombocita, aPTT, PT, fibrinogen, D-dimer i ECLT (engl. Euglobulin Clot Lysis Time ‒ ECLT). Bolesnici su podeljeni na one sa očuvanom i suprimiranom primarnom hemostazom, one sa fiziološkom i povišenom trombinskom aktivnošću i one sa očuvanom i smanjenom fibrinolitičkom aktivnošću. Takođe, izvršena je podela ispitanika na osnovu ishoda bolesti (na one kod kojih je ishod bio pozitivan i one kod kojih je ishod bio negativan).
Rezultati. Zabeležena su 44 pozitivna ishoda (73,3%), dok je negativan ishod, uključujući tromboembolijske komplikacije i smrt, zabeležen kod 16 (26,7%) ispitanika. Nekondicionalna logistička regresija pokazala je blagi negativan uticaj svih ispitivanih parametara na ishod bolesti. OR za ECLT bio je 1,084, sa 95%CI 1,023‒1,160. Multivarijantni regresioni model pokazao je da je među svim ispitivanim parametrima ECLT jedini značajan prediktor za negativan ishod (sa nivoom p < 0,001).
Zaključak. Procena globalne funkcionalnosti fibrinolitičkog mehanizma predstavljala je koristan prediktor ishoda bolesti kod osoba koje su prilikom prijema na bolničko lečenje bile pozitivne na SARS-CoV-2.

 Ključne reči: SARS-CoV-2, kovid 19, hemostaza, fibrinoliza