ACTA FAC MED NAISS 2025;42(1):103-111

Originalni rad

UDC:616.8-009.836:618.3]:616.89-008.454
DOI: 10.5937/afmnai42-48693    
                                          

Kvalitet spavanja u trećem tromesečju trudnoće i nepsihotična postporođajna depresija

 

Jelena Stojanov1,2, Olivera Žikić2,3, Miodrag Stanković2,3

1Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Gornja Toponica", Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
3Univerzitetski klinički centar Niš, Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, Niš, Srbija

 

 SAŽETAK

Uvod. Kvalitet spavanja (engl. quality of sleep – QoS) u trećem tromesečju trudnoće može se smatrati potencijalnim faktorom rizika za nastanak nepsihotične postporođajne depresije (engl. non-psychotic postpartum depression – NPPD).
Cilj. Cilj našeg istraživanja bio je da istražimo da li je kvalitet spavanja u trećem tromesečju trudnoće faktor rizika za nastanak nepsihotične postporođajne depresije kod žena kod kojih nije postavljena dijagnoza psihijatrijskog poremećaja.
Metode. 218 trudnica u trećem tromesečju trudnoće, popunilo je upitnik konstruisan za potrebe istraživanja, kao i Pitsburški indeks kvaliteta spavanja (engl.
Pittsburgh sleep quality index PSQI). Četiri nedelje nakon porođaja, učesnice su popunile Edinburšku skalu postnatalne depresije (engl. Edinburgh postnatal depression scale EPDS), a dijagnoza je postavljena primenom strukturisanog intervjua.
Rezultati. Visok rizik od nastanka NPPD-a (skor na EPDS-u ≥ 13) nađen je kod 21 učesnice istraživanja (9,63%). Visok skor na EPDS-u uočen je kod žena bez partnera, nezaposlenih i domaćica, žena sa niskim nivoom socijalne podrške, žena nezadovoljnih godišnjim prihodom u domaćinstvu i kod žena prilikom neželjene trudnoće (p < 0,05). Socijalna podrška i kvalitet spavanja bili su u pozitivnoj korelaciji, a godišnji prihod domaćinstva i zadovoljstvo partnerskim odnosom u negativnoj korelaciji sa nepsihotičnom postporođajnom depresijom. Kvalitet spavanja u trećem tromesečju povezan je sa simptomima nepsihotične postporođajne depresije, a korelacija je statistički značajna (p < 0,05).
Zaključak. Loš kvalitet spavanja predstavlja faktor rizika za nastanak nepsihotične postporođajne depresije.

 Ključne reči: kvalitet spavanja, nepsihotična postporođajna depresija, faktori rizika