ACTA FAC MED NAISS 2025;42(1):13-26                                                                                      

Revijalni rad

UDC: 616.311-002-084:615.277+615.849
DOI:
10.5937/afmnai42-50548

 

Savremeni modaliteti u prevenciji oralnog mukozitisa:
pregled literature

 

Bojan Poposki1, Kiro Ivanovski1, Ana Pejčić2,3, Vlatko Kokolanski1, Ivana Stanković2

1Univerzitet u Skoplju „Sveti Kiril i Metodij”, Stomatološki fakultet, Skoplje, Republika Severna Makedonija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za parodontologiju i oralnu medicinu, Niš, Srbija
3Klinika za dentalnu medicinu Niš, Služba za parodontologiju i oralnu medicinu, Niš, Srbija

 

SAŽETAK

 

Uvod/Cilj. Oralni mukozitis predstavlja akutno, inflamatorno i ulcerozno stanje oralne sluzokože, koje je uzrokovano hemioterapijom i/ili radioterapijom. S obzirom na učestalost oralnih mukozitisa, njihov uticaj na fizičko i mentalno zdravlje pacijenata, kao i na crpljenje ekonomskih kapaciteta pojedinaca i društva, jasno je naglašen značaj prevencije i lečenja mukozitisa. Cilj našeg istraživanja bio je da se utvrde savremeni modaliteti u prevenciji oralnih mukozitisa.
Pregled literature. Pretraživanje indeksiranih studija od 2002. do 2022. godine sprovedeno je korišćenjem baze podataka PubMed. Pretraga je vršena prema sledećim ključnim rečima: stomatitis, mukozitis, oralni mukozitis, hemioterapija, radioterapija, prevencija i oralni karcinom. Postoje brojni preventivni modaliteti za oralni mukozitis, koji uključuju: edukaciju pacijenata, profesionalnu oralnu zdravstvenu zaštitu, kućnu higijenu, rastvore za ispiranje usta, antiinflamatorna sredstva poput benzidiamina, fotobiomodulaciju, krioterapiju, mikonazol, tečni mukoadhezivni hidrogel, polimerizovani visokopotentni umreženi sukralfat, rastvor morfijuma za ispiranje usta, faktore rasta i citokine, med, vitamin C, vitamin E, vitamin B2, cink i glutamin.
Zaključak. U literaturi se kao najznačajniji izdvajaju sledeći modaliteti prevencije oralnih mukozitisa: benzidiamin, terapija laserom prema uputstvima dostupnim u literaturi, krioterapija, 0,2% rastvor tečnosti za ispiranje usta na bazi morfijuma i oralno primenjeni glutamin. Varijabilnost u rezultatima ukazuje na kompleksnu prirodu ovog kliničkog entiteta i potrebu za dodatnim istraživanjima koja će potkrepiti postojeće rezultate i obogatiti literaturu novim preventivnim pristupima.

 Ključne reči: stomatitis, oralni mukozitis, hemioterapija, radioterapija, prevencija, rak usne duplje