SOCIO-KULTURNI I MEDICINSKI POKAZATELJI KVALITETA ŽIVOTA ŠKOLSKE DECE


Jelena Petković* i Slobodanka Bašić**

Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta* Medicinski fakultet, Niš**


Kontakt: Jelena Petković Institut za sociološka istraživanja,
Filozofski fakultet Ćirila i Metodija, 18000 Nis, Serbia and Montenegro,
Tel.: 018/333-607; 063/88-7-29-29,
e-mail: mimije@bankerinter.net
 

    Procena kvaliteta života zasniva se na medicinskim, psihološkim i socijalnim pokazateljima, i sve više zaokuplja pažnju doktora medicine, sociologa i psihologa.
    Cilj istraživanja bio je da se, sagledavajući neke bitnije socio-kulturne parametre, utvrdi da li je kriza u kojoj se naše društvo našlo proizvela takve socio-kulturne uslove koji su mogli dovesti do promena u kvalitetu života dece, i u kojoj meri se to odrazilo na njihovo zdravlje. Istraživanje je obuhvatilo 398 učenika i njihove roditelje, tri osnovne škole iz Niša i jednu iz Sokobanje.
Istraživanje socio-kulturnih i medicinskih pokazatelja kvaliteta života je pokazalo da su obrazovanje roditelja i njihov materijalni položaj značajno uticali na kvalitet života dece.
    Budući da značajnije prisustvo nekih bolesti u posmatranom uzorku dece nije zabeleženo, moglo bi se zaključiti da su socio-kulturne odlike uticale na kvalitet života dece, ali se nisu u značajnoj meri odrazile na njihovo zdravstveno stanje. Acta Medica Medianae 2003; 42(1):9-12.

Ključne reči: kvalitet života, zdravlje, socio-kulturni pokazatelji, školska deca